Скандал навколо уплатнівського ставка

Проти “Лозоваводоканалу” порушили кримінальну справу. Проте на підприємстві не сумують, а навпаки, вірять, що скандал їм допоможе.

Комунальне підприємство “Лозоваводоканал” стало фігурантом кримінальної справи. Обласна природоохоронна прокуратура підозрює, що через неналежну роботу лозівських очисних споруд у ставку на Близнюківщині вимерла риба. Проте лозівські водяники через прокурорські підозри не переймаються.

Службові особи “Лозововодоканалу” вже тиждень — підозрювані. Обласна природоохоронна прокуратура порушила кримінальну справу за фактом отруєння риби у ставку біля села Уплатне Близнюківського району. Його зафіксували місяць тому. За версією прокуратури, водяники внаслідок службової халатності допустили витік забруднених стічних вод, які по балці стекли у ставок і отруїли рибу. У “Лозововодоканалі” усі звинувачення відкидають. Директор Ільяс Калмуратов запевняє: жодних залпових викидів не було.

За словами головного водяника, хоча очисні давно зношені і працюють на межі своїх можливостей, на виході показники забруднення не виходять за допустимі межі, прописані у галузевих стандартах.

Більш того: ставка, через який здійнявся галас, взагалі не має існувати, стверджує Ільяс Калмуратов. Лозівські очисні споруди збудували у шістдесятих роках. За їхнім проектом, після очищення на комплексі стоки аж 57 кілометрів мають проходити доочищення у природі — ґрунтом, рослинами, бактеріями. І ці ж 57 кілометрів страхують притоки Дніпра від забруднення у випадку аварії на “Лозоваводоканалі”.

У селі Уплатне розповідають: дійсно, ставок збудував місцевий колгосп вже після того, як почали працювати очисні. Сільський голова Анатолій Борисовський згадує, що було це у 72-73 роках, і тоді ставок призначався для зрошення навколишніх полів. Хоча рибу також розводили.

Але тоді, додає сільський голова, з очисних тік потічок шириною у 2 метри. А зараз навкруги замулило усі луки.

Ставок, якого немає на мапах “Лозоваводоканалу”, у реальності займає майже 70 гектарів. Попри те, що з одного боку у нього впадають недоочищені стічні води, тут розводили велику рибу — білих амурів, коропів, товстолобиків.

Усі вони у квітні і спливли догори черевом. На берег витягли і спалили близько 100 тон мертвої риби. Підприємець Юрій Батраченко, який орендує ставок, відповідно до актів облуправління охорони, використання і відновлення водних ресурсів, втратив 10 мільйонів гривень.

Підприємець стверджує: він регулярно перевіряє рибу, і раніше все було нормально. Але в останній рік, на його думку, “Лозоваводоканал” погано очищує стоки і отруює округу, просто екологічні інспектори не ловили водяників на гарячому.

Хто у цій історії правий, хто винуватий, розбирається обласна природоохоронна прокуратура. Та попри те, що кримінальний розгляд — справа не з приємних, на “Лозоваводоканалі” цю історію розглядають як певний шанс. Поки назва підприємства на слуху у всієї країни, воно має більше шансів отримати від держави гроші на ремонт своїх дірявих і застарілих очисних споруд.