На облсемінарі у Лозовій замість продажу землі питали про держакти

Експерти розповідали селянам Харківщини плюси зняття мораторію на продаж землі, а ті питали про документи на паї.

З 1 січня 2012 року в Україні можуть почати офіційний продаж землі. Це дозволить закон «Про ринок землі», якщо його приймуть. Основні положення та переваги цього нормативного акту 6 жовтня у залі міськвиконкому пояснювали представники облдержадміністрації, Держкомзему та Управління державного земельного кадастру. Селян представляли сільські, селищні та районні голови з 6 районів області. Вони слухали доповіді гостей з Харкова, однак новим законом мало цікавились. Перейматися нововведеннями заважали сьогоднішні проблеми.

Сільські голови кажуть: перш ніж дозволити людям продавати землю, треба, щоб вони мали усі документи на паї. Деякі селяни по 7 років не можуть отримати ці папери. Організації, які реєструють державні акти та інші документи, знаходять у них купу помилок. Відтак відсилають назад власникам або фірмам, які міряють землю.

Андрій Шевченко, власник однієї з землевпорядних фірм, розповідає: один реєстратор пише, що треба писати “вулиця” повністю, інший, що скорочено. І таких помилок 80%.

Обласний депутат Олена Столяренко вважає, що проблема з невидачею документів створена штучно. Вона згадує випадок, коли в одному селі люди поскажилися голові Лозівської райдержадміністрації Богдану Реві на те, що не можуть оформити землю. Очільник посприяв, і селянам видали документи вже через 3 дні. Виходить, причина не у тому, що документи не готові, а у тому, що у людей щось «випрошують» або спеціально тягнуть час. Можливо, щоб селяни не дожили до отримання цього документа, і їхні паї перейшли у власність «зацікавленим» людям.

Представник обласного Держкомзему Юрій Перекупський запевняє, що найближчим часом усі власникам документи на землю видадуть. Прискорити цей процес наполегливо просив Президент.

Представникам Держкомзему дали задачу усі документи видати до 20 жовтня цього року. Таких паперів у Харківській області не видано загалом більше 9 тисяч.

Обласні управлінці кажуть, що вкластися у цей короткий термін зможуть лише за допомогою районних, сільських та селищних голів. Місцевим легше знайти людей, у яких досі немає документів на землю.

Що ж до проекту закону «Про ринок землі», задля якого людей і зібрали, то його з присутніх голів читали одиниці. Кажуть, цікавитимуться ним, коли їхні підопічні матимуть усі необхідні документи на землю.

Анна Скрипник