Чому Нацбанк одномоментно обвалив гривню на 25%: пояснення

У липні курс гривні щодо долара одномоментно знецінився аж на 25%.

На цей крок Національний банк пішов, як заявила у інтерв’ю “Главкому” перша заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова, для того, аби зменшити дисбаланс

“Нам потрібно було “переприв’язати” курс на рівні, який учасники ринку вважали б рівноважним навіть чисто психологічно”, – пояснила Рожкова.

За її словами, після початку війни кількість валюти, яка надходила до України, значно зменшилася через проблеми із експортом. “Якщо в перші місяці [повномасштабної війни] експорт та імпорт “просіли” приблизно однаково, то з поступовим відновленням економіки імпорт почав відновлюватися швидше. Крім того, сильно зросли обсяги витрат наших громадян – вимушених переселенців закордоном”, – заявила перша заступника голови Нацбанку, зазначивши, що в таких умовах валюти в Україну заходить суттєво менше, ніж виходить. А цю різницю держава покриває із золотовалютних резервів.

Варіант із поверненням до класичного плаваючого чи ринкового курсу гривні у короткостроковій перспективі Національний банк відкинув – це, за словами Рожкової, стало б додатковим шоком для вітчизняної економіки: “Про повернення до класичного плаваючого курсоутворення у короткій перспективі ми ніколи не говорили”.

Саме тому було прийняте рішення про зниження курсу гривні. Разом з тим Нацбанк, пояснила Катерина Рожкова, враховував як девальваційні очікування, так і “просідання” інших валют (зокрема, у країнах-партнерах України) щодо долару США.

Нагадаємо, що Національний банк України з 21 липня різко опустив офіційний курс гривні до долара. Національна валюта в один момент обвалилась на 25% до 36,5686 грн за долар. До цього, з 24 лютого, курс був зафіксований на рівні 29,2549 грн за долар.


191