Національне центральне бюро Інтерполу в Україні: 32 роки міжнародної співпраці та боротьби зі злочинністю

25 березня 1993 року Україна стала частиною світової системи правопорядку, заснувавши Національне центральне бюро (НЦБ) Інтерполу. За 32 роки діяльності НЦБ стало ключовим інструментом у боротьбі з транскордонною злочинністю, розслідуванням воєнних злочинів, поверненням культурних цінностей, а також у процесі здійснення міжнародного розшуку.

Функції НЦБ Інтерполу в Національній поліції України покладені на Департамент міжнародного поліцейського співробітництва (ДМПС).

Попри повномасштабне вторгнення росії, українська поліція не лише продовжує ефективну співпрацю з Інтерполом, а й розширює міжнародну взаємодію, зміцнюючи позиції України у глобальній безпековій архітектурі.

Національне центральне бюро Інтерполу в Україні є з’єднувальною ланкою між правоохоронними органами України та 196 країнами-членами Інтерполу. Його завдання – забезпечити оперативний обмін інформацією, міжнародний розшук, протидію тероризму та організованій злочинності.

З нагоди дня служби т.в.о. начальника Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Іван Гульпа звернувся до колективу під час урочистої наради. Він зазначив, що лише за останній рік в умовах війни обіг інформацією з Інтерполом зріс на 200% – і це вимога часу. Керівництвом були підбиті підсумки, намічені стратегічні лінії, дані настанови та побажання. 

Ось лише кілька ключових результатів роботи НЦБ за 2024 рік:

Розшук злочинців з використанням інформаційної системи Інтерполу:

215 осіб затримано за запитами України за кордоном.

46 розшукуваних іноземними правоохоронними органами затримані в Україні.

Україна займає 2 місце у світі та 1 в Європі за кількістю публікацій “Жовтих оповіщень” (розшук зниклих безвісти).

Україна посідає 13 місце світу та 6 у Європі за кількістю публікацій “Червоних оповіщень” (міжнародний розшук злочинців).

Протидія незаконному обігу зброї:

211 053 одиниць викраденої та втраченої зброї внесено до міжнародної бази iArms – переважна більшість цієї зброї була втрачена у результаті агресії рф, а саме – знаходилась на окупованих ворогом територіях в помешканнях власників або втрачена у результаті бойових дій.

Проведено переговори щодо надання Україні нового обладнання для посилення контролю з метою виявлення нелегального обігу зброї.

Розслідування сексуальних злочинів проти дітей:

– 84 особи ідентифіковано у базі ICSE (жертви та підозрювані).

– 13 нових розслідувань розпочато за участі України.

 -41 провадження передані уповноваженим підрозділам Національної поліції України від іноземних партнерів.

Захист культурної спадщини:

250 викрадених творів мистецтва внесено до бази Work of Arts Інтерполу.

Сприяння у документуванні органами досудового розслідування розграбування українських музеїв російськими окупантами.

 НЦБ Інтерполу в Україні бере участь у ключових міжнародних проєктах: «Міленіум» – проєкт щодо боротьби з особливо небезпечними злочинними угрупованнями та злочинними лідерами. «Гейгер» – проєкт з протидії незаконному обігу радіоактивних матеріалів. «Артеміс» – проєкт з аналітика незаконного обігу зброї в Європі.

Україна також стала учасником пілотного проєкту Інтерполу щодо тестування «Срібних оповіщень», що дозволяє відстежувати незаконні активи злочинців по всьому світу. Це важливий крок у боротьбі з корупцією та фінансовими злочинами. Всього зі 196 країн-членів Інтерполу у тестуванні пілотного проєкту беруть участь 52 країни, серед яких – Україна.

Через повномасштабне вторгнення Росії 26 лютого 2022 року Генеральний секретаріат Інтерполу призупинив доступ України до своєї інформаційної системи з міркувань безпеки.

Однак уже в квітні 2022 року спільними зусиллями Національної поліції України та Генерального секретаріату Інтерполу доступ було відновлено. Це дозволило українським правоохоронцям знову отримати можливість ефективно координувати міжнародний розшук та розслідування.

Сьогодні ДМПС НПУ надає доступ та модерує 3533 акаунти користувачів системи Інтерполу, зокрема у Національній поліції, регіональних сервісних центрах МВС, Державній прикордонній службі, Державній міграційній службі, Державному бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки, НАБУ та СБУ.

Одним із найважливіших досягнень останніх років стало відновлення можливості використовувати механізми Інтерполу для розшуку воєнних злочинців.

Ще у 2022 році Україна звернулася до Генерального секретаріату Інтерполу з запитом до Генерального секретаріату Інтерполу про публікацію «Червоних оповіщень» відносно російських злочинців, яких компетентні органи України оголосили у міжнародний розшук. Однак у травні 2024 року Інтерпол відмовив у цих запитах.

Проте завдяки дипломатичним зусиллям України, трирічній кропіткій роботі українських правоохоронців та підтримці міжнародних партнерів, у грудні 2024 року було ухвалено рішення, яке повернуло Україні та іншим країнам-учасницям право використовувати інструменти Інтерполу у сприянні розслідуванні воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду.

Сьогодні Національне центральне бюро Інтерполу в Україні – це не просто підрозділ у структурі Національної поліції, а повноцінний учасник світової правоохоронної спільноти.

Українські поліцейські довели свою ефективність навіть в умовах війни. Попри всі виклики, співпраця з Інтерполом лише посилюється. Україна успішно відстоює свої інтереси та змінює міжнародні стандарти правопорядку.

32 роки боротьби, співпраці та перемог. І це тільки початок.

Департамент міжнародного поліцейського співробітництва

Національної поліції України

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *