За даними окупантів, корабель ігнорував вимогу зупинитися
Бойовий корабель «Васілій Биков», який патрулює акваторію Чорного моря на південному заході, атакував торговельний корабель Sukru Okan, який перевозить зерно, пісок та інші сухі вантажі. По цивільному судну відкрили «попереджувальний вогонь», заявили у неділю, 13 серпня, у прес-службі міноборони Росії. Пізніше речниця ОК «Південь» Наталія Гуменюк спростувала цю інформацію.
Суховантаж, який зареєстрований під прапором Палау, рухався до Ізмаїльського порту. Окупанти заявили, що командування корабля нібито не реагувало на вимоги щодо перевірки. За даними російського міноборони, цивільний корабель хотіли перевірити на наявність заборонених вантажів.
Для того, щоб корабель зупинився, окупанти відкрили по ньому «попереджувальний вогонь» з автоматів. Щоб зайти на корабель Sukru Okan, росіяни залучили бойовий вертоліт Ка-29 та групу військових. Після так званого огляду росіяни дозволили судну рушити до Ізмаїла.
Зазначимо, російський воєнний корабель «Васілій Биков» спільно із судном «Сєргєй Котов» патрулюють північно-західну частину Чорного моря. Ці кораблі окупантів можуть бути залученими до зернової блокади після виходу із зернових угод Росії в липні 2023.
Пізніше речниця ОК «Південь» Наталія Гуменюк заявила в ефірі телемарафону, що інформацію про затримання та обстріл судна не підтвердилась. За даними Гуменюк, Росія намагається довести свою перевагу в морі та застосовує непідтверджені ситуації, щоб чинити психологічний тиск на противника та цивільні судна.
Inform.Napalm, посилаючись на об’єктивний контроль моряків одного з суден, які спостерігали за подією здалеку, заявило, що міноборони Росії збрехало про огляд судна. Sukru Okan, за даними видання, не послухалося росіян та тимчасово змінило курс до територіальних вод Туреччини.
«Ніякого гелікоптера не було і попереджувальних пострілів теж. Були тільки погрози росіян у радіоефірі. На борту Sukru Okan перебував турецький екіпаж, який не підкорився. Тож рашисти збрехали про “успішний огляд” судна», – повідомили журналісти.
Згодом російські пропагандистські канали почали поширювати відео приземлення гелікоптера на борт Sukru Okan. Справжність цього відео не доведена, приземлення Ка-29 на судно не прокоментували ні Україна, ні Туреччина.
До слова, саме кораблі «Сєргєй Котов» і «Васілій Биков» перебували в акваторії Чорного моря, де проходили перші кораблі з Ізраїлю, Туреччини, Греції та Грузії, яким вдалося прорвати зернову блокаду Росії. Кораблі були за 340 км на північний захід від тимчасово окупованого кримського Севастополя, та, імовірно, брали участь у зерновій блокаді, яку Росія запровадила після виходу із зернової угоди 17 липня.
1 серпня окупанти заявили, що ЗСУ нібито атакували катерами-камікадзе «Васілія Бикова» та «Сєргєя Котова». У прес-службі ВМС України спростували цю інформацію, заявивши, що на озброєнні української армії немає таких дронів.
За даними міноборони Росії, атака безпілотників була безуспішною, і катери знищили. Водночас українські ЗМІ повідомили, що росіяни, які перебували на одному з цих кораблів, попросили про евакуацію постраждалих моряків. Це могло свідчити, що один з кораблів таки було пошкоджено.