
23 квітня за новим церковним календарем вшановують пам’ять великомученика Юрія Переможця (Георгія Побідоносця). Сьогодні ж – Світла середа. У народному календарі – Юріїв день.
УНІАН розповідає про традиції, народні прикмети і заборони дати та яке церковне свято сьогодні відзначають віряни за старим календарем.
2023 року Православна церква України перейшла на новий календарний стиль – новоюліанський, тому неперехідні свята (з фіксованою датою) змістилися на 13 днів раніше.
Православне свято 23 квітня (6 травня за старим) – день пам’яті одного з найвідоміших християнських святих Георгія Каппадокійського, відомого як Юрій Переможець.
Георгій жив у III-IV століттях. Він вирізнявся з-поміж інших – був освічений, розумний, хоробрий, красивий і шляхетний. Служив Георгій на військовій службі в імператора Діоклетіана, і, ще будучи молодим, зробив військову кар’єру – увійшов до військової ради при імператорі.
Георгій був вірний імператору, поки той не вирішив відродити язичництво і влаштував гоніння на християн. Тоді молодий воїн, який сповідував християнство, виступив проти Діоклетіана і викрив правителя в жорстокості та несправедливості.
Георгія вирішили через тортури змусити зректися християнської віри, але чоловік щоразу чудесним чином зцілювався. Свідки цих чудес також увірували в Христа, зокрема й дружина імператора, цариця Олександра. Багатьох, хто увірував, тоді стратили. Побачивши Олександру, яка просила у воїна прощення за гріхи чоловіка, її відправили на страту разом із Георгієм.
***
23 квітня за новим і старим стилем – Світла середа, третій день після Великодня Христового. У церкві, як і в попередні дні, відбуваються святкові богослужіння. Відкритими до суботи залишаються Царські врата. За звичаєм цього дня в церкві ставлять свічки від градобою.
Про що говорять прикмети на 23 квітня
У народі 23 квітня – свято Юріїв день. За його прикметами судять про те, якими будуть погода і врожай:
дощ пішов – буде багато трави і хороший сінокіс;
ніч тепла – до врожаю хліба;
холодна погода – до врожаю проса і вівса.
Вважається, що якщо день 23 квітня теплий видався, то дуже скоро настануть зовсім літні дні. У народі цей день ще називають Градовою середою або Хороводницею – з цього дня і аж до самої Трійці водили хороводи.
Що не можна робити сьогодні
У церковне свято 23 квітня, як і в будь-який інший день, не слід лаятися, лихословити, пліткувати, заздрити, бажати зла і лінуватися, а також відмовляти в допомозі.
Що сьогодні не можна робити за народними прикметами: забороняється підвищувати голос і сваритися – існує повір’я, що порушника може вбити блискавкою. Не слід також працювати в саду або городі – посадки може побити град.
Що можна робити 23 квітня
За мужність і духовну перемогу над катами, великомученика Георгія називають Переможцем. У православне свято сьогодні до святого звертаються з молитвами про здоров’я військовослужбовців, просять захисту від хвороб і нечисті, а також про охорону худоби від недуг. Дівчата моляться з проханнями послати гідного нареченого.
За народними прикметами, якщо сьогодні вмитися ранковою росою, то довше будеш молодим і сильним.
Хто відзначає день ангела 23 квітня
Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Олександра, Анатолій, Афанасій, Валерій, Валерія, Георгій, Єгор, Іван, Юрій.
За старим стилем день ангела в Олександра, Максима, Григорія, Терентія, Федора, Якова.