Болгарія запровадила податок на російський природний газ, який транзитом проходить через її територію до Європейського Союзу. Про це з посиланням на Bloomberg пише «Європейська правда».
Зазначається, що це змусило трейдерів замислитися, чи не може цей крок спровокувати суперечку з РФ і постачальниками палива на тлі й без того нестабільного ринку.
Новий законопроект, опублікований у п’ятницю, який набуває чинності негайно, вводить плату в розмірі 20 болгарських левів (10,76 долара) за мегават-годину газу російського походження. Це близько 20% ціни еталонного європейського газу, що продається в регіональному центрі Амстердама.
Хоча Болгарія не імпортує газ із Росії для власних потреб, це важливий маршрут для значно зменшених потоків трубопроводів, які Росія спрямовує до Європи після масштабних скорочень у 2022 році. Видання наголошує, що майже половина газу РФ з трубопроводів надходить до Болгарії з Туреччини через з’єднання «Турецький потік» для подальших відправлень до Угорщини, Сербії та інших частин Південної Європи.
«Цей крок додає нової невизначеності на і без того розбурханий ринок. Ціни на газ у Європі зросли останніми днями, оскільки загрози для газових потоків зростають по всьому світу, включаючи війну в Ізраїлі, потенційні удари по ключових експортних заводах в Австралії та вразливість інфраструктури після нещодавнього витоку в трубопроводі Балтійського моря, де підозрюють диверсію», – додають експерти.
Зазначимо, що російський газовий монополіст «Газпром» припинив поставки на внутрішній ринок Болгарії торік після того, як країна відмовилася платити за паливо в рублях і переключилася на альтернативних постачальників, зокрема на Туреччину.
Минулого місяця болгарські законодавці схвалили пропозицію про поступове припинення імпорту російської сирої нафти, що приведе країну в один ряд з іншими членами Європейського Союзу.
«Для держави-члена ЄС загрожувати постачанням газу іншому члену Союзу суперечить європейській солідарності, правилам і є неприйнятним», – заявив міністр закордонних справ Угорщини Петр Сіярто.
Законопроект покликаний реалізувати санкції ЄС щодо Росії, запроваджені у відповідь на її вторгнення в Україну. За словами законодавців, які розробили цей захід, його метою є «справедливе оподаткування прибутку, отриманого на території держави, і збільшення доходів бюджету»