Про це нагадують у Національній службі здоров’я України та розповідають, як діяти пацієнтові.
Пацієнти з цукровим діабетом зможуть безоплатно або з доплатою отримати препарати інсуліну у будь-якій аптеці, яка працює за договором з НСЗУ. А Національна служба здоров’я відшкодує цим аптекам вартість препаратів.
З 1 жовтня і до кінця року на програму виділено 660 млн грн.
«Цього достатньо, щоби забезпечити всіх пацієнтів інсуліном безоплатно – за умови запровадження та дотримання певних чітких правил. Програма реімбурсації інсулінів відкриває доступ до ліків для всіх громадян», – запевняють у НСЗУ.
Щоб отримати інсуліни за програмою «Доступні ліки», пацієнту потрібно:
відвідати ендокринолога;
мати складений ендокринологом індивідуальний план лікування, де лікар призначає тип та дозування інсуліну і вносить ці дані в електронну систему охорони здоров’я;
отримати електронний рецепт у ендокринолога або свого сімейного лікаря;
прийти та отримати інсуліни у будь-якій аптеці у будь-якому населеному пункті, без прив’язки до місця реєстрації пацієнта та місця роботи лікаря, який видав електронний рецепт.
Головна умова – аптека повинна мати договір з НСЗУ за напрямом реімбурсації інсулінів. Чи має аптека такий договір і чи бере участь у програмі реімбурсації – можна буде уточнити за номером 16-77. Це контакт-центр Національної служби здоров’я України. Де є найближча аптека з «доступними ліками», можна перевірити й на сайті НСЗУ на дашбордах у розділі Е-дані.
У НСЗУ зазначають: сімейний лікар може виписати електронний рецепт лише за встановленим ендокринологом планом лікування і не може змінити призначення ендокринолога. Якщо тієї кількості інсулінів, які призначив ендокринолог недостатньо, то сімейний лікар направляє пацієнта до знову ендокринолога для коригування або створення нового плану. А до кого звертатись за повторним рецептом, пацієнт обирає самостійно.
Тому головне, що повинен зробити пацієнт уже зараз, – укласти декларацію з сімейним лікарем, щоб отримувати безоплатну медичну допомогу у повному обсязі в межах Програми медичних гарантій.
А ендокринологи вже з 1 липня 2021 року мають обов’язково вести медичні записи щодо плану лікування пацієнтів з цукровим та нецукровим діабетом та реєструвати їх в електронній системі охорони здоров’я. Коректне внесення даних – надзвичайно важливо, адже на їхній підставі будуть виписуватися електронні рецепти, і пацієнт отримуватиме потрібні йому препарати. У коректному веденні таких електронних медичних записів лікарям допоможе оновлений навчальний курс «Ведення медичних записів пацієнтів з діабетом на амбулаторному рівні». З 16 серпня 2021 року він доступний на платформі Академії НСЗУ.
Щодо інших напрямів програми реімбурсації «Доступні ліки», то на сьогодні держава вже відшкодовує вартість ліків проти серцево-судинних захворювань (у т.ч. і профілактику інфарктів та інсультів), бронхіальної астми та цукрового діабету ІІ типу. Програма містить 293 лікарських засоби, 70 з них пацієнти можуть отримати повністю безоплатно, інші – з доплатою.
Пацієнти можуть отримувати ліки незалежно від місця виписки рецепту та місця реєстрації у будь-якій аптеці з позначкою «Тут є доступні ліки».