Коли газу нема через сусідів: алгоритм боротьби для лозівчан

«Харківгаз» систематично відключає стояки й під’їзди для перевірки мереж. Що робити, коли назад газ не підключають?

Тиждень, два, а то й більше мешканці багатоповерхівок можуть сидіти без газу. Працівники «Харківгазу» систематично відключають стояки й підїзди для перевірки мереж. Щоб підключити все знову, газовики мають потрапити у кожну квартиру. Коли не виходить, газ вони не вмикають. У такій ситуації опинилися мешканці одного з під’їздів будинку 17 на четвертому мікрорайоні. Без газу вони жили більше тижня.

Мешканці цього будинку вже десяту добу – без газу. 21 вересня його відключили співробітники «Харківгазу» – начебто для профілактики. А ось увімкнути один зі стояків відмовилися, бо одна з квартир по стояку не відчиняє двері.

Тетяна Козубова мешкає нижче проблемної квартири. Розповідає, що сусідку знайшли за телефоном – вона живе у Києві і приїжджати у Лозову до Нового року відмовляється.

Перші три доби без газу люди харчувалися хто швидкою їжею – сосисками, булками, молоком, – хто бігав готувати до родичів. Потім знайшли електропічки. Тепер бояться майбутніх рахунків за електроенергію.

У зачиненої квартири, за твердженням сусідів, є невеликий борг. Біля під’їзду газовики повісили оголошення: поки сусіда не приїде, газу не буде. Люди звернулися за допомогою до депутата Лозівської міськради Володимира Зеленського. Він залучив керівництво міста, щоб допомогти мешканцям будинку. Депутат не погоджується з діями газовиків. Говорить, людей треба поважати.

У «Харківгазі» пояснюють: вони турбуються про безпеку. Відключення і перевірки – це запобігання вибухам, у яких гинуть мешканці і руйнуються будинки. Про профілактику газовики повідомляють заздалегідь – через місцеву комунальну газу, а за кілька днів до відключення розклеюють оголошення, щоб усі були вдома. У відключеному ж під’їзді будинку №17 прилади показали витік газу, повідомила Ольга Лебеденко, начальник Лозівської ділянки Лозівської філії ПАТ «Харківгаз». Під актом газовиків стоїть підпис однієї з мешканок, чия квартира разом з іншими була відключена від газопостачання.

Попри законність дій «Харківгазу», вони все ж порушують права  людей. Так вважає юрист Костянтин Семитоцький. Сумлінні платники, говорить він, не мають відповідати за недобросовісних сусідів – це не передбачено українським законодавством. Тож шукати зниклих споживачів мають самі комунальники.

У «Харківгазі» запевняють: у них немає повноважень ані шукати споживачів, ані примусово відчиняти двері квартир. Газовики навіть не можуть залучати правоохоронців чи суд. За словами Ольги Лебеденко, доступ до квартири має забезпечити балансоутримувач будинку – КП «ЖУК».

Житлова управляюча компанія справді допомагає газовикам розшукувати споживачів, говорить головний комунальник Лозової Сергій Костюк. Зокрема, через свої бази інформації. Закон «Про житлово-комунальні послуги» також дає можливість працівникам підприємства примусово відчиняти житло – за певних умов, створивши спеціальну комісію. Однак те, що газовики відсилають усіх до ЖУКа, у міському Управлінні житлово-комунального господарства називають перекладанням відповідальності.

Депутат Володимир Зеленський переконаний: газовикам варто взагалі змінити підхід до відключень. Вони мають гарантувати собі доступ до кожної квартири ще до того, як закручувати вентиль – щоб потім не мати і не створювати проблем. На наступну сесію депутат готує запит, щоб вплинути на «Харківгаз» усією міською радою.

А юрист радить постраждалим від відключень не мовчати, а писати звернення до прокуратури і до суду. Усім, кому знадобиться консультація з цього питання, Костянтин Семитоцький обіцяє надати її безкоштовно.

Валерія Гецко