9 травня – не «день победы», а «день по[сле]беды»

В Литві одна з найважливіших дат – 1 листопада. Вже багато років на неї припадає державний вихідний. В цей день величезні затори на дорогах біля цвинтарів. Біля входу на цвинтарі черги часом більші, ніж під час розпродажу на чорну п’ятницю. 1 листопада – день пам’яті всіх померлих.

У торгових центрах неймовірна кількість свічок та квітів. Цей день проходить тихо, за прибиранням могил та спокійним висловленням поваги померлим близьким людям.

Я переконаний, що таким самим має бути день 9 травня.

Не свято, а день пам’яті

Зараз цей день, як уривок з вірша, в якому залишили слова про велич, щастя та радість, але видалили важливу частину. Частину про щастя та радість, що цей жах закінчився.

Пам’ять, що війна – це горе, смерті, травми, сльози, страх та жах. Без цієї частини про величезну трагедію і народжуються фрази по типу «можем повторить» та бажання за допомогою війни бути величними. Як можна назвати святом те, що вартувало мільйонів життів?

Модель наслідування

В Литві великі – баскетболісти. Чемпіони Європи, європейських турнірів, призери олімпіад та чемпіонатів світу. Малюки дивляться на них, беруть в свої ручки баскетбольний м’яч та намагаються повторити їх велич. Ця модель наслідування дає нашій країні з населенням менше 3 мільйонів жителів можливість постійно досягати величі в світовому баскетболі.

А якого наслідування домагається святкове 9 травня, під час якого розповідають не про жах та трагедію, а про велич? Чого батьки бажають дітям, коли їх одягають в військову уніформу? І як тоді бути в країні великим вождем? Виграти війну. Для нової величі потрібні війни та «спецоперації».

Як велич литовського баскетболу народжує майбутніх чемпіонів, так святкова велич 9 травня народжує нові війни.

Як пам’ятали цей день ветерани?

Ті, хто ще пам’ятає людей, які пройшли шлях Другої світової війни, чудово пам’ятають їх фрази. «За мирне небо». «Краще найгірший мир, ніж найкраща війна». «Щоб наші діти та онуки жили в мирі»

Прочитаймо ще раз:

  • За мирне небо.
  • Краще найгірший мир, ніж найкраща війна.
  • Щоб наші діти та онуки жили в мирі.

Ці фрази кардинально протилежні путінській пропаганді.

За мирне небо

Післявоєнне покоління не дозволило б «прикрашати» дітей солдатськими уніформами. Люди, які були на війні, лякаються навіть вибухів мирних феєрверків.

У цілому світі це день пам’яті трагедії з жахливого минулого, а наш сусід досі не знає, скільки людей загинуло під час Другої світової війни. Не певний, 7 чи 26,6 млн своїх громадян забрала війна. Коли кажуть про велич, то стверджують, що тільки 7 млн, а коли потрібно показати, який поганий Захід, то кричать про 26,6 млн втрат.

Війна – це жах

Навіть сьогодні з такою легендою про велич 9 травня, влада сусідньої країни повинна приховувати своїх вбитих солдат. Забороняє говорити, що війна – це жах. Карає тих, хто не хоче бути героями та відмовляється нападати на іншу країну.

Я сподіваюсь, що настане день, коли 9 травня перестануть одягати дітей у військові уніформи, а показуватимуть зруйновані будинки та міста, розповідатимуть історії про зламані людські життя. Будуть радіти, що цей жах закінчився. І будувати фундамент надії, що війна не повториться.

Перемога для вождя, день «по[сле]беды» для народу

Можливо, настав час перестати ставити акцент на велич 9 травня, яку «можуть повторити»? І замість цього почати казати, що війна (Друга світова, теперішня та всі інші) – це велика біда?

Можливо не дарма в російській мові слово «победа» має зв’язок зі словом «беда» (укр. біда). «День победы» – це «день по[сле]беды». Вже багато років те, що для вождя перемога, для людей – день після біди. З 1939 до 1945 року немає переможців. Всі програли.

І важливо розуміти, що ті, хто називає день пам’яті святом, одягаючи дітей у військові уніформи, запускаючи феєрверки та роблячи акцент на щастя, радість та велич, багато років роблять свій вклад, приносячи по оберемку дров у військову пічку пекла.

9 травня – як 1 листопада в Литві?

А хто ще пам’ятає тих, хто загинув та хоче вшанувати їхню пам’ять, нехай для них буде, як у Литві 1 листопада. Тихо, за прибиранням могил, висадкою квітів та доглядом за цвинтарем. Щоб згадувати загиблих та з кожним роком викорінювати навіть саму фразу «можем повторить».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть
Ctrl+Enter