Президент Володимир Зеленський виступив на саміті «Кримської платформи», який відбувається у Празі
Президент України Володимир Зеленський назвав позитивні зрушення щодо можливої деокупації Криму найближчим часом. Про це він заявив під час виступу на парламентському саміті «Кримської платформи», який у вівторок, 24 жовтня, відбувається у Празі.
Зокрема, під час свого виступу президент озвучив п’ять головних досягнень України на цьому етапі війни з Росією.
Перше – російський флот поступово тікає з Криму. Він більше не здатний оперувати у західній частині Чорного моря.
«Нещодавно російський керівник був змушений заявити про створення нової бази Чорноморського флоту – точніше, для його залишків – на окупованій території Грузії, тобто в південно-східній частині моря, максимально далеко від українських ракет і морських дронів. Але ми їх всюди дістанемо», – наголосив Зеленський.
Друге – для російських терористів наразі немає жодної бази безпеки та надійного логістичного маршруту у Криму. Як зазначив президент, ЗСУ поки не досягли повного вогневого контролю над Кримом і навколишніми водами, але це, на його думку, питання часу.
Третє – проукраїнські настрої в Криму зростають.
«Ми фіксуємо, що проукраїнські настрої в Криму стають усе більш відкритими навіть попри те, що Росія все ще контролює цю землю. Так само, як в усіх інших окупованих районах України, люди у Криму усвідомлюють, що Росія звідти піде, та чекають на Україну. Слабкість Росії стає гучнішою за страх окупованих людей, і ми чітко бачимо, що в Криму у нас є багато союзників», – сказав Володимир Зеленський.
Четвертим досягненням Зеленський назвав те, що Україна змогла повернути Чорному морю роль артерії безпеки, від якої залежить глобальна продовольча стабільність у багатьох країнах. З початку роботи нового експортного коридору в Чорному морі зайшли на завантаження майже 50 суден, а заявлено на підхід ще понад 50 суден.
«П’ятий пункт ціннісний. Це те, про що варто згадати сьогодні, у День Об’єднаних Націй. Коли, 78 років тому набув чинності Статут ООН, найшанованіший документ, який затверджує базове право кожної нації життя без агресії, анексій, терору», – зауважив президент.
Зеленський наголосив, що у 2014 році світ заплющив очі на дії Росії в Криму. Але зараз влада України займається «демонтажем безкарності Росії». Також він ще раз наголосив на тому, що головна мета України – це звільнення всіх земель від російських окупантів. Крим – не виняток.
Нагадаємо, що Росія захопила й окупувала Крим у другій половині лютого та в березні 2014 року. Перший саміт з деокупації півострова – «Кримська платформа» відбувся у серпні 2021 року. У ньому взяли участь 46 країн, включаючи країни ЄС. У серпні 2022 року указом Володимира Зеленського було створено консультативну раду з питань деокупації Криму на основі «Кримської платформи».