Чи можна щепитися різними вакцинами від COVID-19 і що робити, коли немає другої дози

Чи можна щепитися різними вакцинами від COVID-19 і що робити, коли немає другої дози
Чи можна щепитися різними вакцинами від коронавірусу, як це впливає на захист та з яким інтервалом потрібно робити щеплення проти COVID-19 – в матеріалі ТСН.ua.

В Україні вакцинація від коронавірусу почалась лише наприкінці лютого і станом на початок червня було вакциновано понад 1,2 мільйона людей. Другу дозу вакцини уже отримали понад 142 тисячі осіб.

Наразі не всі охочі можуть отримати щеплення від коронавірусу. В Україні першочергово вакцинують осіб від 65 років, медиків, соціальних працівників, військових, поліцію, рятувальників та освітян.

Крім того, в деяких містах України на вихідних відкривають центри вакцинації, де починають щеплювати всіх охочих, які зареєструвались на платформі “Дія”.

В Україні паралельно використовують кілька вакцин, а саме:

Вакцина індійського виробника Covishield, яка виготовляється за ліцензією AstraZeneca. Її Україна отримала 500 тисяч доз. Вона схвалена ВООЗ та дозвіл щодо її використання також отримали Велика Британія, Європейський Союз та Індія.

Вакцина китайського виробника Sinovac (CoronaVac). Саме її в Україні зараз активно використовують, оскільки її доз держава закупила найбільше – 1 млн 915 тис. Вона також рекомендована ВООЗ.

Вакцина від Pfizer-BioNTech, яка вважається чи не найефективнішою вакциною від коронавірусу в світі, її використовують США, Велика Британія, Канада та ін. В Україні нею також щеплюють. Загалом в нас є 641 160 доз цього препарату.

Вакцина AstraZeneca-SkBio вироблена SK Bioscience в Південній Кореї – 367 200 доз. Її також рекомендує ВООЗ.

Вакцина AstraZeneca, вироблена у ЄС. В Україні є 705 600 її доз. Вона також схвалена ВООЗ.

Вакцина виробництва Johnson & Johnson. Її на приватній основі завезла в Україну одна із компаній для вакцинації своїх співробітників, які працюють на Алясці. Офіційно ця вакцина ще не зареєстрована в Україні.

У Міністерстві охорони здоров’я повідомили, що і вакцини AstraZeneca проти COVID-19, незалежно від країни виробництва, є взаємозамінними. Такі рекомендації МОЗ України надала Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ). Також Міністерство охорони здоров’я збільшило інтервал між щепленнями CoviShield з 28 днів до 90 днів. За їхніми даними, це було зроблено після результатів дослідження, які показали, що зі збільшенням інтервалу між введенням вакцини, зростає її ефективність.

“Водночас експерти попереджають, що вакцини різних типів та створені різними компаніями не є взаємозамінними. Тобто людей, які отримали першу дозу векторної вакцини AstraZeneca/Covishield, не можна щепити другою дозою вакцини іншого типу, наприклад мРНК-вакциною від Pfizer-Biontech або інактивованою вакциною CoronaVac/Sinovac, бо щодо цих препаратів недостатньо даних про взаємозамінність та вони можуть відрізнятися за технологіями виготовлення”, – повідомили у МОЗ.

Чи можна щепитися різними вакцинами від коронавірусу і як це впливає на захист?


0