В українських аптеках зникли градусники, а сімейні лікарі приймають по 40 людей щодня

В Україні минулої доби на коронавірус захворіло майже 40 000 людей. І це ще не межа. За прогнозами медиків, до кінця тижня ця цифра може досягти 50 тисяч. Дедалі більше людей йдуть на лікарняний та самоізоляцію. Активно спустошуються полиці аптек: люди скуповують все, що може допомогти від підступної хвороби. Здавалося б, так було рік тому. Але є й відмінності.

Про це йдеться у публікації КП в Україні.

Додзвонитися до сімейного лікаря зараз – завдання нелегке. Розмовляти по телефону одночасно з прийомом мало хто вміє та хоче, відповідати у месенджерах медикам ніколи. Записатися на прийом можна, але чекати доведеться у кращому разі 2-3 дні, а на практиці найчастіше – 7-10 днів.

– Читаю, що до піку нам ще далеко, і думаю, як би клонуватися, – жартує сімейний лікар Ігор Коваленко, який зміг взяти трубку лише тому, що саме “перебігав” із викликів на прийом до амбулаторії. – Про 20 пацієнтів на день, яких приймали у грудні та на початку року, залишилися лише спогади, зараз і 40, і більше буває. Прийом офіційно триває до 18 години, за фактом – до останнього клієнта, тому йдемо і о 8, і о 9 вечора.

За словами лікаря, розгрібати основні завали у повідомленнях від пацієнтів, що накопичилися за день, доводиться пізно увечері. Тим, хто вселяє побоювання, намагається відповідати одразу, тримаючи в голові всіх “підозрілих”. Але таких, на щастя, зараз трохи, здебільшого люди хворіють легко. До нової хвилі додалося і зростання захворюваності на ГРВІ, тому найчастіше пацієнти самі “ставлять” собі коронавірус, починають відразу ж вимагати направлення на тест або робити його в приватній лабораторії, а потім все-таки виявляється, що це не ковід, а ГРВІ.

– А буває, що роблять швидкий тест самі першого дня, він негативний, і все пішли на роботу, – каже лікар. – А через три дні він уже позитивний, просто його заздалегідь здавати не потрібно. І скільки ви вже заразили за цей час – питання.

Госпіталізації тим часом зростають, поки це переважно ті, хто не хворів у попередні хвилі і не щепився. Найактивніше, за спостереженнями лікаря, до стаціонарів потрапляють діти.

– Госпіталізація та летальність до листопадового стану, тьху-тьху, не доходить, – каже Ігор Коваленко. – Але лякає, з якою швидкістю ця хвиля набирає обертів – за нею вже не встигають ані сімейні лікарі, ані лабораторії. Страшно, якщо не встигатимуть стаціонари, на тлі загальної кількості хворих навіть низький відсоток госпіталізацій може загалом виявитися непідйомним для існуючої медичної системи.

– Купити ртутний градусник у Києві нереально, – скаржиться місцева мешканка. – В аптеках таких немає. Замовляли на сайті “Таблетки.ua” – надійшла відмова. Зберігаємо свій старий термометр як зіницю ока: електронний показує неточну температуру.

Невже в Україні є дефіцит на градусники? Так не може бути такого! Виявилося – може…

Ідемо київським Подолом. У “Соціальній аптеці” нам повідомили, що ртутних градусників давно вже нема і чекати не варто. Електронний знайшовся. Але лише один і дорогий – майже за 450 гривень.

– Ртутних термометрів давно не завозять. Не чекайте! – повідомила нам співробітниця аптеки.

Експрес-тестів на коронавірус, вартість яких знизилася до 280 гривень, не лишилося.

– Тестів немає, всі розібрали. Нові поки що не завезли, – лаконічно відповіла дівчина за прилавком.

На питання, які ліки беруть люди при підозрі на коронавірус найчастіше, нам відповіли, що все залежить від стадії захворювання.

– Лікування при коронавірусі симптоматичне, як при ГРВІ. Це – вітамін С, пігулки від горла, сиропи від кашлю, чаї на основі “Парацетомолу” та “Ібупрофену”, у тому числі “Фервекс” або “Терафлю”.

А так коронавірус лікують лише у стаціонарі. Вдома – постільний режим та ізоляція. Ліки призначає лікар – антибіотики чи противірусні препарати. Все лікується лише за симптоматикою. Конкретного препарату проти коронавірусу не існує, тому люди беруть стандартний набір від застуди, – розповів співрозмовник.

В “Аптеці низьких цін”, незважаючи на 3 працюючих “віконця”, зібралася велика черга. Як правило, люди брали жарознижувальні препарати та краплі для носа.

На питання, чи можна купити градусник, продавець відповіла негативно.

– Градусників немає! Ні ртутних, ні електронних. Ртутні не завозять уже рік, а електронні розібрали. Залишилися лише безконтактні: за 700, 1100 та 1400 гривень, – шокувала ціною продавець.

Дякую, не треба. У відповідь на запитання, чому немає інших градусників і коли ж на них чекати, дівчина невдоволено знизала плечима.

– Я не знаю, чому їх нема! Немає термометрів на постачаннях. Можливо, постачальники не набралися! Це не наша вина. Ми робимо замовлення.

Як виявилось, тести на коронавірус також розібрали. Коли вони були, найдешевший із них можна було купити за 270 гривень.

Щодо ліків, за словами продавця, сьогодні особливим попитом користуються традиційні протизастудні препарати – жарознижувальні чаї, сиропи для горла та краплі для носа.

– Конкретні препарати призначає лікар – це противірусні ліки або антибіотики. Препаратів від коронавірусу не існує. Люди беруть те, що звикли, – зауважила наша співрозмовниця.

У чотирьох аптеках у районі метро “Лівобережна” інформація про градусники зібралася дуже суперечлива.

– Так, є термометри. І ртутні за 160 грн, і електронні – від 180 і вище, чи обнадіяла, чи налякала мене цінами фармацевт. В іншій аптеці по сусідству залишилися лише електронні градусники, але трохи дешевше – від 150 грн.

У невеликому кіоску при поліклініці провізор сказав, що десь був один ртутний за 130, а електронних взагалі немає.

– Але ось у мене є зошит запису охочих. Буду в понеділок замовляти. Якщо хочете, приходьте наступного тижня.

– Так, а у куди поділися всі градусники?

– Чи бачите, ртутні градусники заборонили – тому що ртуть отруйна. А виробник був лише один – китайський. Він припинив виробництво, а ті градусники, що в нас залишалися – до речі, наприкінці минулого року вони ще були за 60 грн, – наказали здати на утилізацію.

Через дорогу – в мережевій аптеці з низькими цінами – градусників не виявилося зовсім.

– Ви знаєте, ртутні забрали. Людям доводиться купувати електронні: у кого розбився старий, кому прямо зараз знадобився, ось і ажіотаж. До речі, виявилося, що із утилізацією цих ртутних виникли складнощі. Схоже, що немає можливості зробити це безпечно.

Мабуть, треба свій старий ртутний покласти в протиударний чохол і сховати у надійне місце. Може, у музей колись продам.

Щоб розібратися в ситуації із градусниками, ми зв’язалися з одним із українських виробників медичного обладнання.

– Зараз ми не виробляємо та не продаємо ртутні термометри. У продажу є цифрові та безртутні (де замість ртуті – галій, олово та індій), – відповіли нам співробітники компанії.

А ось у черговій аптеці нам розповіли, що ртутні градусники їм не завозять уже давно. Більше того, їх перестав виробляти навіть Китай: усі дбають про екологію.

В аптеці “Фармація” знайшлися і термометри, і експрес-тести на коронавірус. Мало того, що градусники були в наявності, за словами співробітниці аптеки, вони виявилися ще й “ртутними”, виробленими тією самою фірмою, зі співробітниками якої ми щойно поспілкувалися.

– Візьміть ртутний термометр! Щойно отримали. Електронні у нас закінчилися і беруть їх гірше. Ртутні показують точніше температуру, їх дуже охоче розбирають, – наполягала аптекар.

Чи є запропоновані термометри ртутними, чи ні – історія замовчує. Принаймні на упаковці градусника про це нічого не сказано.

Крім градусників, у “Фармації” опинилися експрес-тести. Щоправда, недешеві – за 390 гривень.


312