Пам’ятайте, замовчування правопорушення не вирішить проблему, а навпаки може призвести до більш тяжких наслідків.
Якщо ви стали жертвою домашнього насильства й знаходитесь на окупованих територіях, за можливості, знайдіть спосіб якнайшвидше виїхати на підконтрольну Україні територію. Майте підготовлені особисті речі, документи, гроші та тримайте контакт з довіреною особою, щоб вона знала де ви знаходитесь та що з вами все гаразд. Зафіксуйте, за можливості, будь-які докази ситуації домашнього насильства та спробуйте передати докази (фото, відео) знайомим або іншій довіреній особі, яка перебуває на підконтрольній Україні території. Знайдіть підтримку серед людей, яким ви довіряєте та обов’язково зверніться до поліції одразу як опинитесь в Україні.
Якщо ви знаходитесь на підконтрольній Україні території, повідомте про факт насильства поліцію за номером 102 чи зверніться особисто до найближчого відділку поліції. Знайдіть адреси місць, де можна залишитися на ніч у разі необхідності, та продумайте маршрут, як швидко потрапити туди. Підготуйте копії документів, речі першої необхідності. У разі необхідності зверніться за медичною допомогою за номером 103. Також зверніться до центрів соціальної допомоги, голови ОТГ, представників національної соціальної сервісної служби або громадських організацій та обговоріть можливі кроки вирішення ситуації. Крім того, зверніться до центрів з надання безоплатної правничої допомоги за отриманням юридичної підтримки (допомога при складанні заяви на винесення обмежувального припису, стягнення матеріальної чи моральної компенсації, допомога при розлученні, визначенні місця проживання дитини, представництво у суді тощо).
Отримати консультацію щодо можливих подальших кроків ви можете за телефонами гарячих ліній:
0-800-500-202 – гаряча лінія Національної поліції України
15-45 – урядова гаряча лінія
15-47 – гаряча лінія з питань протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей
0-800-500-335 – національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації
0-800-500-225 – національна гаряча лінія для дітей та молоді
0-800-213-103 – інформаційна лінія центрів з надання безоплатної правничої допомоги.
Якщо у вас є діти, підготуйте їх речі, улюблені іграшки, потурбуйтесь про невеликий пакунок з простою їжею для дитини. Домовтесь з людиною, якій довіряєте, про спільний план дій у разі, якщо виникне необхідність на деякий час представляти інтереси вашої дитини (на кордоні, у суді тощо). Зробіть копії документів дитини, підготуйте документи для визначення законного представника дитини у разі, якщо один з батьків є кривдником та має діючий обмежувальний припис стосовно дитини, чи інші визначені судом заборони. Зафіксуйте тілесні ушкодження (фото, відео) дитини з метою подальшої передачі цих доказів поліції, якщо насильство вчинялося щодо неї.
Пам’ятайте!
Дитина, яка стала свідком домашнього насильства відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», являється постраждалою від домашнього насильства. Необхідно звернути увагу правоохоронних органів на цей факт та вимагати зафіксувати його у матеріалах справи.
Відділ комунікації поліції Харківської області