Я платник єдиного податку 2 групи, здійснюю діяльність у викупленому нежитловому приміщенні багатоквартирного жилового будинку. Чи повинен я сплачувати земельний податок?
Земельні відносини в Україні регулюються Земельним кодексом України, а справляння плати за землю — Податковим кодексом. Законодавчі акти визначають, що використання землі в Україні є платним, а об’єктом оподаткування є земельна ділянка, яка перебуває у власності або користуванні.
Відповідно до норм Земельного кодексу у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, до такої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені.
У разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду фізичними або юридичними особами, які не можуть мати у власності земельних ділянок, до них переходить право користування земельною ділянкою, на якій розташований жилий будинок, будівля або споруда, на умовах оренди.
Податок за земельні ділянки, з урахуванням прибудинкової території, сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно (ст.287.6 Податкового кодексу). Якщо жилий будинок, будівля або споруда належить кільком особам то право на земельну ділянку визначається пропорційно до часток осіб у праві власності жилого будинку, будівлі або споруди. Ця частка визначається співвідношенням загальної площі приміщення до спільної площі усіх квартир і нежитлових будівель у будинку.
Платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ними для провадження господарської діяльності (ст..297.1.4 Податкового кодексу). Зауважте, мова йде про земельний податок, а не орендну плату за землю.
Якщо договір оренди за земельну ділянку державної та комунальної власності, згідно закону, оформлений на фізичну особу — підприємця, то такий підприємець не пізніше 20 лютого поточного року подає до податкового органу за місцезнаходженням земельної ділянки Податкову декларацію з плати за землю і сплачує орендну плату щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Якщо ж при набутті права власності на нерухомість, виникає право власності і на земельну ділянку, що засвідчується державним актом, то питання сплати чи звільнення від сплати земельного податку визначається таким чином.
Якщо державний акт на право власності за земельну ділянку оформлений на фізичну особу — підприємця, і земельну ділянку використовує сам підприємець, яка надана для здійснення підприємницької діяльності, то тільки такий підприємець (платник єдиного податку) звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з земельного податку.
А якщо державний акт на право власності за земельну ділянку або договір оренди за земельну ділянку державної та комунальної власності оформлений на фізичну особу, то нарахування сум податку проводиться органами державної податкової служби і видають податкові повідомлення-рішення платникові до 1 липня поточного року і сплачує плату за землю протягом 60 днів з дня вручення зазначеного повідомлення-рішення.