Опалювальний сезон 2025/26: які виклики постали перед Лозівською громадою

Що ускладнює підготовку до опалювального сезону 2025/26 років, обговорили на нараді з керівництвом теплопостачального підприємства, яку 15 липня скликав міський голова Сергій Зеленський.

Голова громади охарактеризував фінансовий стан КП «Теплоенерго» як критичний. Основна причина – невиконання державою зобов’язань із виплати компенсації за різницю в тарифах, що призвело до значної заборгованості підприємства перед постачальниками газу, електроенергії та утримувачами газорозподільчих мереж.

Нагадаємо, підприємство працює за тарифами, затвердженими ще у 2021 році, які в умовах значного зростання вартості газу, електроенергії, пального та матеріалів є економічно необґрунтованими.

– Початок опалювального сезону ми зустрінемо з величезними боргами перед ПрАТ «Харківенергозбут» та Харківською філією ТОВ «Газорозподільні мережі України», – зазначив директор КП «Теплоенерго» Сергій Малишев. – Наразі заборгованість перед енергетиками становить 21 млн грн, перед газорозподільними мережами – 36 млн грн. Загалом борги підприємства сягають близько 180 млн грн, при цьому держава на 1 листопада залишатиметься винною лозівським тепловикам 230 млн грн різниці в тарифах.

Такі фінансові труднощі впливають як на підготовку до нового опалювального сезону, так і на можливість своєчасної виплати заробітної плати працівникам.

Особливе занепокоєння викликає те, що протягом останніх трьох місяців через борги було знеструмлено близько 70% об’єктів підприємства, які залучені до підготовки тепломереж. Це суттєво ускладнює виконання робіт.

– Як буде проводитися подальше підключення об’єктів, наразі питання відкрите, – зазначив Сергій Малишев. – Пропозиції КП «Теплоенерго», надані ПрАТ «Харківенергозбут» щодо реструктуризації боргу, не були підтримані, що ускладнює отримання дозвільних документів для початку опалювального сезону.

Як повідомив заступник міського голови Денис Петренко, питання погашення різниці в тарифах постійно порушують на обласному та державному рівнях. Підготовлено відповідні звернення до профільних міністерств, народних депутатів, а також озвучено під час засідань обласного Штабу підготовки до опалювального сезону в Харківській обласній військовій адміністрації.

Було подано пропозицію здійснити взаємозаліки для закриття боргів перед газорозподільними мережами та енергетиками, наразі громада очікує на рішення.

Попри складну ситуацію, підприємство завдяки підтримці керівництва міста, області та депутатського корпусу продовжує працювати та готуватися до нового опалювального сезону. За це Сергій Малишев висловив щиру вдячність. Також він подякував європейським партнерам, які надали засувки та матеріали, що вже використовуються у підготовчих роботах.

Керівник підприємства додав, що цього тижня вводяться в роботу ще дві блочно-модульні котельні з сучасним енергоефективним обладнанням. Модернізувати систему опалення у Лозівській громаді тепловикам допомагає Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ). Наразі газові служби проводять необхідні роботи.

На нараді також обговорили проблемні питання реалізації проєкту з модернізації тепломереж, що кредитується за підтримки Європейського інвестиційного банку.

Підрядна організація, з якою КП «Теплоенерго» уклало контракт у кінці минулого року, готова розпочати роботи. Однак у Європейського інвестиційного банку виникли питання щодо вилучення з проєкту деяких компонентів, зокрема блочно-модульних котелень, які лозівські тепловики вже збудували раніше за підтримки GIZ, щоб здешевити загальну вартість проєкту.

Наразі тривають переговори щодо підписання додаткових угод, щоб узгодити всі деталі та розпочати виконання робіт. Це питання перебуває на контролі громади та обговорюється з Міністерством розвитку громад та територій України та партнерами – Європейським інвестиційним банком.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *