97% пацієнтів у районах Харківської області позитивно висловилися щодо підписання декларацій із сімейними лікарями

Стан готовності медичних закладів регіону до початку впровадження медреформи на первинній ланці обговорили під час розширеної наради Управління охорони здоров’я ХОДА.

 

Учасниками заходу стали близько 700 медичних працівників з усіх районів області.

«Зміни, що відбуваються у сфері охорони здоров’я, вимагають проведення активної та всебічної роз’яснювальної роботи. Причому не лише серед пацієнтів, але й серед лікарів та медичного персоналу, – відзначила голова ХОДА Юлія Світлична. – Саме з цією метою на Харківщині ми вже провели та продовжуємо реалізовувати низку інформаційних заходів, а також тематичних семінарів та нарад. Маємо донести суть медичної реформи та план дій на найближчий час кожному громадянину, щоб уникнути будь-яких непорозумінь чи панічних настроїв».

Саме з цією метою в Харківському медичному університеті провели нараду за участю медпрацівників регіону. Керівництво ХОДА на заході представляв заступник керівника області Михайло Черняк. Відкриваючи нараду, він розповів про заходи, які вже здійснено в регіоні.

«Проведено роз’яснювальну роботу як серед медичного персоналу, так і серед населення. Для лікарів було організовано навчальні курси, які допоможуть їм працювати в електронній системі. Закуплена необхідна комп’ютерна техніка, – зазначив Михайло Черняк. – Попередньо можна казати, що в районах області, у сільській місцевості, де лікарі ближче до пацієнтів, впровадити реформу буде нескладно. Там вже є позитивна динаміка, люди звертаються до лікарів щодо підписання декларацій, і багато фахівців уже мають 1000-1500 пацієнтів».

Заступник керівника області наголосив на важливості якісного впровадження реформи та закликав лікарів докласти максимум зусиль, щоб якомога швидше перейти до роботи за новою системою.

«Первинній ланці сьогодні приділяється дуже велика увага. Президент України ініціював програму зміцнення сільської медицини. Реалізацію цих перетворень у Харківській області особисто контролює голова ХОДА Юлія Світлична, – сказав Михайло Черняк. – Інститут сімейного лікаря є базовим для світової практики медичної допомоги. Адже це прямий контакт з людиною, саме він визначає подальшу долю пацієнта в плані лікування».

За інформацією, озвученою в ході наради в.о. начальника Управління охорони здоров’я ХОДА Галиною Сіроштан, на даний момент в області функціонують 36 центрів первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), до складу яких входить 828 підрозділів первинної ланки: 334 амбулаторії загальної практики – сімейної медицини (з них 247- у сільській місцевості) та майже 500 ФАПів.

Усі ЦПМСД мають стати некомерційними комунальними підприємствами – відповідні рішення ухвалюють місцеві ради. Тільки в такому разі вони зможуть укласти договори з Національною службою здоров’я України та отримувати фінансування за системою «гроші йдуть за пацієнтом».

«Сьогодні 6 з 36 ЦПМСД мають відповідний статус: Близнюківський, Куп’янський, Чугуївський, Нововодолазький та Чкалівської ОТГ. Ще 18 знаходяться на завершальній стадії автономізації», – уточнила Галина Сіроштан.

До електронної системи eHealth на сьогодні приєднані 25 ЦПМСД. Електронні ключі для роботи в системі отримали 355 лікарів з 654, які надаватимуть первинну допомогу. Сьогодні вирішується питання під’єднання до інтернету всіх сільських амбулаторій.

«За даними моніторингу щодо попередньої згоди пацієнтів, який проводився в районах області, 97% пацієнтів позитивно висловилися щодо підписання декларацій», – зауважила Галина Сіроштан.

За словами самих медиків, до старту реформи вони цілком готові, й жодних побоювань щодо її реалізації наразі не мають.

«Ми не чекали на офіційний старт реформи. Заздалегідь провели в районі Ярмарок здоров’я, де пацієнти могли отримати інформацію про всіх сімейних лікарів, видали інформаційну брошуру, – розповіла головний лікар Валківського ЦПМСД Марина Орлова. – Заклад зареєстрували в системі eHealth ще минулого року. Сьогодні всі наші 12 сімейних лікарів та один педіатр мають електронні ключі. У тестовому режимі вже підписуємо декларації. Враховуючи, що в районі понад 32 тисячі населення, всі лікарі мають набрати необхідну кількість пацієнтів, навіть більше. Оскільки тепер у людей є вибір, куди звертатися, робитимемо все, щоб наші пацієнти залишилися з нами».

За словами головного лікаря Валківського ЦПМСД, дуже важливо, що медики мають достатній термін для реалізації реформи, адже реєстрація пацієнтів займає чимало часу.

«На одного пацієнта лікарю потрібно близько 20 хвилин, тож понад 10 чоловік за день оформити складно, – пояснила Марина Орлова. – Але є три «хвилі» для підписання угоди з Національною службою здоров’я – у червні, жовтні та грудні. Тож, можемо все робити поетапно, щоб не було черг та люди були задоволені».

Під час наради медики мали нагоду поставити керівництву ХОДА, управління охорони здоров’я та експертам усі питання, які виникають у ході реалізації реформи. Подібні заходи проводитимуться в регіоні з необхідною періодичністю.