Україна та ООН домовились про евакуацію з окупованого лівого берега Херсонщини

Люди чекають на евакуацію через затоплення, спричинене підримом росіянами Каховської ГЕС, на залізничному вокзалі Херсона, 6 червня 2023

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба та кооординаторка системи ООН в Україні Деніз Браун домовились, що організація негайно сформує групи для надання гуманітарної допомоги та евакуації людей на окупованих територіях на Лівому березі Дніпра за умови, що Росія надасть доступ і гарантії безпеки, повідомила прес-служба МЗС України у четвер, пише “Європейська правда”.

На зустрічі Кулеба відзначив направлення ООН гуманітарної допомоги на постраждалі території після підриву росіянами Каховської ГЕС. Водночас було зазначено, що масштаб руйнувань та страждань, завданих громадянам і тваринам, потребує якісно іншого реагування.

За підсумками зустрічі узгоджено, що ООН невідкладно збільшить обсяги допомоги та направить додаткові сили до Херсонської та інших постраждалих областей. Крім того, домовлено, що ООН негайно сформує в Запоріжжі та Херсоні групи, які будуть направлені на постраждалі окуповані території Лівобережжя для надання гуманітарної допомоги та евакуації людей за умови забезпечення безпечного проїзду на окуповані території з підконтрольної уряду України території. Кулеба запевнив ООН у тому, що Україна надає всі безпекові гарантії ООН для виконання гуманітарних операцій в усій зоні ураження.

Сторони домовились, що згадані підрозділи ООН вирушать до уражених зон на тимчасово окупованих територіях з підконтрольних, щойно Росія надасть доступ та гарантії безпеки. Наразі Організація Об’єднаних Націй очікує на надання зазначених гарантій від російської сторони та доступу до окупованих територій, постраждалих внаслідок підриву дамби Каховської ГЕС.

Росіяни підірвали Каховську ГЕС на Херсонщині вночі 6 червня. Унаслідок цього затопленими виявилися, у тому числі, ті населені пункти Херсонщини, які перебувають під окупацією. Водночас росіяни не випускають людей з цих населених пунктів, через що багато з них змушені перебувати на дахах своїх затоплених будинків та чекати допомоги. Водночас частину своїх позицій вони залишили. Також окупанти відібрали в місцевих жителів плавзасоби.

Водночас Україна почала евакуацію з затоплених населених пунктів на підконтрольній території за кілька годин після підриву ГЕС. Однак безпосередньо під час евакуації росіяни обстрілюють ці території.