Голова НАЗК Олександр Новіков вважає, що відкриті дані сприятимуть антикорупції
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) відновило доступ до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, але врахувало безпекові аспекти. Про це в понеділок, 4 вересня, повідомила прес-служба агентства.
Як сказано в повідомленні, НАЗК отримало від Міністерства оборони України відповідь про відсутність ризиків у разі відновлення доступу до Реєстру, проте за умови, що відомості стосовно місця роботи, посади на час вчинення особою корупційного або пов’язаного з корупцією правопорушення не будуть показуватись. В агентстві нагадали, що з початком повномасштабного вторгнення державні органи обмежили доступ до низки реєстрів, зокрема і до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення. Таким чином, доступ відновили з урахуванням відповідної постанови уряду. НАЗК наголосило, що існує значний суспільний інтерес до відкриття даних цього реєстру. Відсутність доступу до такої інформації значно ускладнює діяльність державних органів та інших організацій, зокрема при призначенні претендентів на відповідні посади, здійсненні публічних закупівель та інших правочинів тощо.
Реєстр корупціонерів – це портал, де міститься інформація про всіх фізичних та юридичних осіб, які вчинили корупційні правопорушення. На ньому можна отримати довідку про наявність або відсутність відомостей про себе та про юридичну особу, до якої застосовано заходи за корупційне правопорушення. На думку голови НАЗК Олександра Новікова, «відкриті дані – це потужний інструмент доброчесності, а отже антикорупції».
Він додав, що відкриття даних Реєстру осіб, які вчинили корупційні та пов’язані з корупцією правопорушення, свідчить, що з урахуванням безпекових аспектів можуть бути відкриті і дані Реєстру декларацій. Тепер НАЗК очікує ухвалення Верховною Радою в цілому законопроекту №9534, який відновлює електронне декларування статків посадовців, призупинене у зв’язку із запровадженням воєнного стану та має врегулювати питання публічного доступу до даних Реєстру декларацій.