12 квітня у Косові з території готелю “Байка” у реабілітаційний центр на Закарпаття забрали ведмедя Юру, котрий жив тут з 2007 року.
Про це повідомляє видання “Галка”, пише molbuk.ua
Про життя тварини у вольєрі вже не раз писали зоозахисники та журналісти. Небайдужі активісти фіксували замалий простір для життя тварини на навіть нехтування її здоров’ям. До прикладу, туристи годували Юру чипсами та поїли колою. Завдяки нещодавно прийнятим жорсткішим правилам утримання диких тварин у неволі й згоді власника ведмедя передали в державний парк “Синевир”.
Власник “Байки” Василь Шкондеюк розповів “Галці“, що отримав малого ведмедя 17 років тому із рівненського зоопарку. Чоловік каже, що Юра для нього – як рідний син. Чотири роки він ходив з твариною у ліс – поки той не став статево зрілим. Годує його м’ясом, фруктами, медом – не менш ніж на 50 тисяч гривень в рік. Постійно купає. Згадує, що на вимогу активістів вже збільшував вольєр для Юри, але втомився від частих резонансів навколо життя тварини, на його думку, штучно створених.
“Я можу його не віддавати, але я позитивна людина. Піднявся такий резонанс… Забирайте на Синевір, а там буде видно. У мене “кров з серця”, це ніби дитину забирають. Прийдеться до нього їздити туди…Як так дійшло до цієї ситуації? У нас є активісти, і їм треба робити якусь роботу. Люди ж бачать, що йому тут непогано. Йому ніде так не буде, як тут, це 100%. Я до нього в клітку заходжу і обіймаю”, – розповів Шкондеюк.
За кілька років екоінспектори отримали десятки скарг на неналежне утримання тварини. Останній сплеск нарікань був у березні – близько 40-ка за добу. Фахівці виїхали на позапланову перевірку і виявили, що для Юри умови проживання й справді далекі від ідеальних.
“Є зауваження до умов утримання – йдеться про площу вольєру (127 існуючих метрів квадратних проти 200 необхідних), 30% якого до того ж має бути покритий природним покриттям, не розроблений раціон харчування тварини, немає предметів для забезпечення фізичної активності тварини, не проводилася обробка вольєру від паразитів. Також немає антикорозійних контейнерів для їжі”, – розповів головний спеціаліст відділу державного екологічного нагляду контролю тваринного світу та біоресурсів Державної екологічної інспекції Карпатського округу Олександр Марусяк.
Екоінспектори надали власнику штраф і припис та запропонували добровільно відмовитися від тварини для передачі в реабілітаційний центр і той таки погодився. Тож 12 квітня в Косів по Юру на спецавтомобілі прибули двоє фахівців із “Синевиру” – за кілька хвилин до цього 600-кілограмовий ведмідь наче спеціально якраз вмостився на обідній сон.
За словами Марусяка, за 29 років незалежності в Україні не вівся реєстр диких тварин, які утримуються в неволі чи напіввільних умовах. Таке правило законодавчо затвердили лише в грудні минулого року. Місцеві екоінспектори вже подали запити потенційним утримувачам диких тварин на Прикарпатті – наразі ніхто не відгукнувся.
“Там на Закарпатті, в “Синевирі”, ведмеді в лісі, в напіввільних умовах, вважаємо, там йому буде найкраще”, – запевнив заступник голови Державної екологічної інспекції України Віктор Канцурак.
Ярослав Бундзяк, керівник реабілітаційного центру “Синевир” зазначив, що ведмідь перегодований і має зайву вагу. Це – наслідок малої території для прогулянок.
Операція з вилучення тварини з вольєра до спецмашини тривала близько трьох годин. Спершу Юру приспали. Потім, через значну вагу, понад дві години намагалися запхати у транспортувальну клітку та завантажити у машину. Через брак рук допомагали навіть журналісти. В підсумку все завершилося вдало. Тепер Юрка чекає майже 400 кілометрова дорога до нового дому.
“12 гектарів лісу, є 32 ведмеді, йому з собі подібними буде весело і цікаво. Досвід показав, що в “Синевирі” всі наші утриманці психологічно почуваються краще”, – каже Бундзяк.
Юра перебуватиме на карантині місяць – за цей час його провакцинують і детально обстежать ветеринари. А вже потім випустять до інших ведмедів.