Україна домагатиметься покарання російських воєнних злочинців у міжнародних процесах, але і сама створить “внутрішній механізм”, який дозволятиме розшукувати їх в усьому світі та притягати до відповідальності.
Про це президент України Володимир Зеленський заявив у розмові з українськими журналістами — на першій пресконференції, яку він дав вітчизняним ЗМІ від початку російського вторгнення. Так глава держави відповів на запитання про те, чи готова Україна аналогічно до ізраїльського Мосаду розпочати “процедуру відплати” і розшукувати тих росіян, які влаштували звірства щодо цивільного населення в Бучі та інших містах України.
Зеленський підтвердив, що Україна готується діяти відповідно. “Вчора я це вже сказав — може не так відверто, як цього очікує сьогоднішній чи теперішній час. Ми точно будемо цим займатись, відповідно будуть збиратися списки”, — пояснив Зеленський. Він також окреслив два механізми, за якими планує діяти Україна.
Перший механізм — “порядок відповідно до міжнародного права, бо ми в цивілізованому світі з вами живемо”. У цьому контексті президент нагадав, що офіційний Київ домовився про створення спільної з ЄС комісії, яка розслідуватиме воєнні злочини РФ. “Прокурори різних держав будуть займатися всіма цими злочинами”, — пояснив Зеленський. За його словами, у цій комісії також працюватиме представник Офісу президента, який “щоденно доповідатиме” Зеленському про хід справи. “Хочеться, щоб це було вирішено не за 20 чи за 30 років”, — додав президент. Він також висловив упевненість, що ані світові, ані Європі “не вигідно затягувати цей процес”. “Вони бачать багато доказів. І, на жаль, докази будуть тільки з’являтися — менше їх не буде. Там ще Ізюм попереду, ще багато куди немає доступу — окупований Мелітополь, Бердянськ — ми не уявляємо собі, що там відбувалося”.
Другий механізм — “окремо наша внутрішня справа щодо всіх тих злочинців, які катували наших людей”. “Ми починаємо збирати цю інформацію, будемо шукати всіх цих людей, — запевнив Зеленський. — Вважаю, що внутрішній механізм буде дуже дієвим. Тому що є люди, які дуже хочуть знайти цих злочинців. Я думаю, що ми знайдемо правильний формат. І якщо закон міжнародний не буде вирішувати це питання, то український закон буде знаходити вихід з цієї складної ситуації, з цієї трагедії […] Знайдемо цю процедуру — ми відкрито кажемо, будемо це робити”.
194