Деякі українці можуть не розрізняти таких фахівців, як психолог, психіатр і психотерапевт. Однак до цих лікарів потрібно звертатися з різними потребами, зокрема через те, що психіатр може виписувати ліки, а психолог – ні.
“Між ними є дещо спільне – кожен із цих спеціалістів працює з людьми, які мають проблеми психічного здоров’я, або хочуть їх попередити чи краще зрозуміти себе.
Проте між освітою, методами і способами взаємодії цих спеціалістів із тими, хто до них звертається, – велика різниця”, – розповідають у Міністерстві охорони здоров’я.
У відомстві пояснили, чим відрізняються ці фахівці та коли потрібно звернутися до психіатра.
Психолог – це спеціаліст, який не завжди є лікарем, але має вищу гуманітарну освіту.
Психолог спеціалізується на вивченні поведінкових та розумових процесів, на тому, як люди взаємодіють з навколишнім середовищем і з іншими людьми.
Психологи допомагають впоратися з психологічними та міжособистісними проблемами, стресовими подіями, подолати залежності тощо.
Зверніться до психолога, якщо ви:
переживаєте травматичні події та зміни в житті;
втратили близьку людину;
схильні до тривожних очікувань;
маєте певні психологічні або міжособистісні проблеми;
для особистісного зростання.
Зазвичай психотерапевт – це або лікар-психіатр, або лікар-психолог, які пройшли післядипломне навчання за фахом “Психотерапія”.
Психотерапевт може призначати медикаментозне лікування, але найчастіше використовує специфічні психотерапевтичні методи.
До таких належить когнітивно-поведінкова психотерапія, психоаналіз, гештальт-терапія, сімейна психотерапія, арттерапія, позитивна психотерапія тощо.
Психотерапія може бути індивідуальна, групова, парна чи сімейна. Вона може використовуватися як самостійно, так і в поєднанні з медикаментозним лікуванням.
Психіатр завжди має вищу медичну освіту, а психолог – не завжди.
Психіатр працює зі станами й розладами психіки та може призначати лікарські препарати. Мета його роботи – зробити симптоми менш явними або усунути їх взагалі.
Цей спеціаліст лікує патології: діагностує й здійснює експертизу психічних захворювань, визначає потрібні медикаменти, коригує лікування.
Психіатр також може скеровувати на додаткові дослідження, здійснювати загальний медичний догляд, спостерігати за впливом ліків на стан пацієнта.
Водночас він може застосовувати психотерапевтичні методи (наприклад, раціональну, когнітивно-поведінкову чи іншу терапію).
Натомість психологи надають психологічну допомогу із застосуванням доказових методів і підходів, які не передбачають призначення ліків.
204