20 років першого референдуму

Ті, хто готував громадськість до референдуму 17 березня 1991 року, переконані: настрої тих часів живі і сьогодні.

Незабутня історія. Вчора, 17 березня, виповнилося 20 років з дня проведення першого і єдиного у Радянському Союзі референдуму. Тоді людей запитали, чи хочуть вони збереження СРСР в оновленому вигляді, у якому б дотримувались права і свободи громадян. Ті, хто готував громадськість до референдуму, переконані: настрої тих часів живі і сьогодні.

 

Депутат і комуніст Микола Карасюк у незабутньому 91-му був секретарем міськкому партії з ідеології. Березневий референдум і події, які йому передували, пам’ятає до найменших дрібниць і прагне передати це знання нащадкам. Говорить, на референдумі вирішувалася доля. Обговорення, за його словами, було дуже демократичним: слово мали і прихильники збереження СРСР, і противники.

Борис Довгань події двадцятирічної давнини теж пам’ятає. Він був членом Народного Руху,  виступав проти збереження Союзу і теж брав участь в обговоренні питань референдуму. Саме опитування вважає спробою склеїти розбиту чашу під назвою “СРСР”.

У бюлетені для голосування питань було два: основне, союзне, про збереження оновленого СРСР, і друге, додане Верховною Радою Української РСР. Його Борис Довгань вважає більш українським. Українців запитували, чи згодні вони, що їхня республіка увійде до оновленого Союзу на засадах суверенітету, проголошеного Декларацією 16 липня 1990 року.

Це зараз лозівчани погано ходять на вибори. А ось на березневому референдумі 1991 року явка по місту склала 80%, а по району — аж 92%. Люди на обидва питання — і за збереження Союзу, і за входження у нього України як суверенної республіки, – відповіли “так”. Друге питання зібрало навіть більше голосів — на Лозівщині під 90%.

Настрої суспільства, які відобразилися у результатах всенародного опитування, збереглися і сьогодні, переконані і комуніст, і рухівець, і обидва недобрим словом згадують сьогоднішні негаразди. Проте кожен бачить своє. Микола Карасюк вважає, що українці прагнуть об’єднатися з Росією та Білоруссю, а Борис Довгань переконаний: результати референдуму по другому питанню свідчать про тяжіння українців до незалежності.

Референдум 17 березня 1991-го був першим справжнім волевиявленням народу. Однак реальних наслідків не мав — зрештою у серпні того ж року долю Радянського Союзу вирішили політики. Що змінилося з того часу? Прапори на адміністративних будівлях.