Історики, освітяни та працівники культури досліджуватимуть життєписи мешканців, які боролися за відновлення української державності та національної ідентичності, щоб увічнити пам’ять про учасників національно-визвольного руху на Лозівщині.
Члени робочої групи з вшанування пам’яті загиблих захисників зібралися обговорити вже існуючі напрацювання, озвучити пропозиції та розглянути можливість залучення до дослідницької та пошукової роботи мешканців громади, державні та обласні архівні установи. Засідання відбулося під головуванням секретаря Лозівської міської ради Юрія Кушніра 29 жовтня.
– Боротьба за незалежність України триває з давніх часів і в різний спосіб. У тому числі ця діяльність відбувалася й на території Лозівщини, – наголосив Юрій Кушнір. – Й наше з вами завдання – відновити історичні факти та пам’ять про тих людей, які боролися за відновлення української державності та національну ідентичність в усі часи. Вкарбувати їхні імена в історію нашого краю для сучасності та майбутніх поколінь.
Свою роботу історики пропонують будувати першочергово на руйнуванні міфів про те, що українсько-російська війна є першим фактом протистояння українців росіянам, а перша українська державність створена в 1991 році.
Фахівці Лозівського краєзнавчого музею внесли пропозицію скласти реєстр поховань людей, які брали участь в повстанському русі часів Другої світової війни (ОУН, УПА), дисидентському русі, українському рухові кінця 1980-х –початку 1990-х років. Під час національних свят відвідувати та покладати квіти й до цих могил. Для кращого розуміння життя і діяльності цих постатей звернутися із запитами до державних та обласних архівів та архівів СБУ щодо надання інформації. Залучити до збору інформації квартальних, старост, активну молодь й усіх небайдужих жителів громади.
У різний спосіб підвищити обізнаність лозівчан про те, що за часів Української революції 1917-1921 років Лозівщина були місцем перебування відомих та видатних український громадських та військових діячів, таких як: Олександр Загродський, Петро Болбочан, Всеволод Петрів, Володимир Сікевич, Іван Кобза та інших. Розповісти про їхню визвольну діяльність на Лозівщині.
Започаткувати випуск листівок про видатних борців за незалежність, розглянути можливість встановлення меморіальних дошок, створити рубрики на сайтах освітніх закладів для більшої обізнаності учнівської молоді.