Ви про них точно не знали: чотири слова в українській мові на букву «и»

Здавалося б слів, які починаються з літери “и” не існує. Однак, вони є, і їх навіть чотири. Виявляється, цю літеру першою у словах використовували ще з давніх часів. Про це у каналі на YouTube розповідає мовознавець Олександр Авраменко.

– Раніше було золоте правило – слів на букву “и” не буває. Але з 2019 року правопис узаконив кілька слів, що починаються на букву “и”. Перше – службове слово “ич”. Наприклад, “Ич який хитрий!”, “Ич яка гарна! – пояснив мовознавець.

Другим словом він назвав дієслово “икати”, фактично це те саме, що й “ікати”, але перша буква тепер “и”.

– І третє – допускаються паралельні форми: “ирод” та “ірод”, “ирій” та “ірій”. Кожен із цих варіантів правильний. Ви спитаєте, хто ж це таке придумав? А я відповім: так українці вимовляли ці слова здавна. Насамкінець лише додам, дбаймо про те, щоб Україна і говорила, і писала грамотно, – підсумував мовознавець.

Насправді таких слів значно більше і всі вони – діалектні або архаїчні правописні варіанти літературних слів. 

Мовознавець та лексикограф Борис Грінченко у своєму Словарі української мови відстоював право вживання “и” на початку слів. У ньому були: идол, ижиця, икати, илкий, инакий, индик, иржа, ирід, ич, искра.

А у “Головніших правилах українського правопису” Івана Огієнка від 1919 року була примітка про варіативність “и” на початку деяких слів: “але перед “н” можна писати “и”: инший, инколи, иней”.

У 1928 році був прийнятий Харківський правопис, у якому літеру “и” на початку слова заборонили. Ще через 25 років дозволили невеликий перелік слів, у яких “и” може вимовлятися, але не писатися.


978

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *