Захід відбувся за ініціативи Головного управління Національної поліції в Харківській області 24 жовтня 2024 року. До участі у форумі долучилися антикорупційні уповноважені органів державної влади та інших установ, правоохоронці, адвокати, юристи, експерти та науковці.
Під час форуму учасники обмінялися досвідом, обговорили успішні антикорупційні практики в умовах воєнного стану, практичні аспекти та проблемні питання щодо документування, організації досудового розслідування за кримінальними корупційними правопорушеннями, насамперед вчинених посадовцями МСЕК та РТЦК, проблемні аспекти при проведенні спеціальних перевірок, службових розслідувань, перевірки контрагентів при здійсненні державних закупівель, заходи щодо забезпечення рівня доброчесності службовців на найвищому рівні та визначили шляхи вдосконалення службової діяльності.
Актуальність проведення заходу обумовлена необхідністю вдосконалення службової діяльності щодо запобігання та виявлення корупції, побудови антикорупційного комплаєнсу та вироблення дієвих механізмів запобігання корупції в умовах повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України.
Очільник обласного главку поліції Харківщини Володимир Тимошко зазначив, що головною метою зустрічі є обмін досвідом учасниками щодо застосування успішних антикорупційних практик щодо запобігання, виявлення та боротьби з корупцією.
«Корупція підриває авторитет суспільства до органів державної влади, руйнує державні інституції та економіку України. Корупційне правопорушення в період воєнного стану – це злочин проти держави. Наша основна мета, щоб корупція зникла як явище», – звернувся до присутніх Володимир Тимошко.
Також він розповів про особливості несення служби поліцейських Харківщини у тому числі про тих, які під час дії воєнного стану залучені до ведення бойових дій. Зазначив, що рівень довіри населення до поліції у період воєнного стану максимально підвищився.
Антикорупційна спільнота Харківщини об’єдналася і повинна вживати усіх заходів щодо запобігання, недопущення корупції в любих її проявах, особливо в умовах воєнного стану. Будь-якому негативному явищу ефективніше запобігти.
Начальник відділу запобігання корупції ГУНП в Харківській області Ігор Луппа розповів, що в умовах повномасштабної агресії росії проти України, корупційні прояви трансформувались, змінили форми та образ. Керівник акцентував увагу присутніх на нових ризиках – зловживання при проведенні державних закупівель (особливо в оборонній сфері), зловживання посадовцями територіальних центрів комплектування та медико-соціальних експертних комісій, розкрадання гуманітарної та благодійної допомоги. Зазначив про ефективний антикорупційний інструмент – моніторинг способу життя, який існує лише у США та Україні. Його метою є встановлення відповідності рівня життя декларантів наявним у них та членів їхніх сімей активам. Навів успішні приклади конфіскації судом у топ-чиновників необґрунтованих активів на мільйони гривень та стягнення у державний бюджет за правовим механізмом цивільної конфіскації за позовом прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Керівник слідчого відділу слідчого управління ГУНП в Харківській області Артем Настенко говорив про проблемні практичні аспекти організації досудового розслідування та направлення до суду резонансних корупційних злочинів слідчими підрозділами ГУНП в Харківській області.
Також із доповідями виступили начальник ВСР УГІ ГУНП в Харківській області Михайло Чередниченко.
Кожен учасник форуму сформував пропозиції щодо удосконалення антикорупційного комплаєнсу за різними напрямками службової діяльності.
Форум проходив у форматі активної дискусії, обговорення практичних кейсів, та методів вирішення проблемних аспектів сьогодення.
Усі учасники дійшли висновку щодо необхідності впровадження нових інформаційних технологій, діджиталізації та використання it-інструментів у службовій діяльності.
За результатами проведення форуму активні учасники отримали відповідні сертифікати.
За підсумками заходу будуть узагальнені напрацьовані спільні рекомендації та ініціативи щодо удосконалення службової діяльності у сфері запобігання та виявлення корупції з використанням успішних антикорупційних практик, враховуючи досвід Європейських країн.
Відділ комунікації поліції Харківської області