Під час програми заступник начальника відділу протидії різновидам онлайн-шахрайств Управління протидії кіберзлочинам у Харківській області департаменту кіберполіції Національної поліції України Іван Ярещенко розповів про те, як працює кіберполіція, найпопулярніші види кібершахрайства та як не стати жертвою шахраїв.
Зі слів поліцейського, категорія потерпілих залежить від виду кібершахрайства. Наприклад, поширена схема «Дзвінок з банку», там більшість потерпілих – це люди старшого віку, а якщо говорити про фішингові посилання, то там вже більш широка вікова категорія.
«Не треба бути надто довірливими. Якщо ви отримали повідомлення, в якому ваш родич або друг чи знайомий, просить зайняти йому гроші, – перетелефонуйте та дізнайтесь чи дійсно це сама ця людина просить у вас зайняти кошти і, повірте мені, шахрайств стане набагато менше», – зазначив Іван Ярещенко.
Окрему увагу звернули на необхідність підвищення рівня обізнаності громадян щодо методів роботи шахраїв.
Кіберполіцейські закликають громадян бути пильними та дотримуватись простих правил кібергігієни. Обов’язково користуватися двофакторною аутентифікацією, встановити складні паролі окремо для кожного ресурсу, а також ніколи не переходити за сумнівними посиланнями та перевіряти джерела інформації.
На базі кіберполіції створено проєкт “BRAMA” (https://t.me/+FVp2IctBvfBiODY6). Він покликаний припинити поширення ворожих і протиправних ресурсів. Кожний громадян може долучитися до протидії поширенню дезінформації та сприяти захисту інформаційного простору від ворожих інтернет-ресурсів.
Нагадуємо, що заяву про вчинення шахрайських дій можна подати на офіційному сайті кіберполіції https://ticket.cyberpolice.gov.ua, зателефонувати на 102 або звернутись до місцевого відділу поліції.
Відділ комунікації поліції Харківської області