Плановий огляд у невролога

 

Перший раз відвідати невролога необхідно, коли дитині виповниться місяць (якщо педіатр, що спостерігає малюка з перших днів життя, не порадить зробити це раніше). Якщо ви знаходитесь в Києві, можете записатися на консультацію дитячого невролога в медичний центр Берсенєва, більше інформації про який можна дізнатися на сайті https://inlor.com.ua/specialities/neurology/.

Добре, якщо вагітність і пологи пройшли без ускладнень. А якщо ні? В цьому випадку процеси адаптації можуть протікати неправильно і привести до одного з неврологічних захворювань, або адаптація може відбуватится довше ніж повинна. Основне завдання фахівця на цьому етапі – побачити і правильно діагностувати патологію (якщо така є), не дати розвинутися захворюванню.

Наступний плановий візит до невролога повинен відбутися в 3 місяці, потім – на півроку. Уявімо, що малюк добре їсть, легко засинає, росте і додає у вазі. Може, не варто мучити ні себе, ні дитину, відстоюючи довгі черги на прийом до фахівця? Відповідь однозначна: навіть абсолютно здоровий малюк повинен пройти огляд у невролога. До року – відвідування практично кожні 3 місяці (в 1, 3, 6 місяців і в 1 рік) за цей час змінюється неврологічний статус (те, як на даний момент функціонує нервова система) дитини. Лікарю важливо відстежити динаміку психомоторного розвитку малюка. До 6 років огляд проводиться раз на рік, а то й частіше, якщо поставлений відповідний діагноз.

Готовність номер один
На прийомі лікар дивиться, як малюк реагує на світло і звук, чи відповідає нормі його рухова і емоційна активність, перевіряє рефлекси:

смоктальний (немовля приступає до ритмічних смоктальних рухів якщо в його ротову порожнину поставити певний предмет – сосок матері або пустушка;
хоботковий (випинання губ малюка у вигляді своєрідного «хоботка» у відповідь на швидкий уривчастий дотик до них пальцями дорослого);
захисний (спробуйте викласти дитину на живіт – і вона тут же «автоматично» поверне голову в сторону);
4 хапальні рефлекси;
і багато інших.
Звертається увага і на зовнішній вигляд дитини (форма і розмір черепа, положення тіла і головки, положення очей, вираз обличчя, стан шкіри, рух кінцівок. Трохи пізніше невролог буде спостерігати, коли малюк почне сідати, вставати, робити перші кроки, які перші звуки і склади він виголосить.

Так само, як і педіатр, під час прийому невролог розмовляє з батьками. Вам потрібно мати при собі амбулаторну карту дитини і результати обстежень (якщо є). Батьки розповідають фахівцю, як народився малюк (чи були ускладнення при вагітності і пологах), як він розвивався протягом першого місяця життя, чи є які-небудь особливості в розвитку, звертають увагу на «тривожні дзвіночки», які можуть викликати занепокоєння. Мамі бажано заздалегідь згадати, чи були у неї під час вагітності ГРВІ або інші інфекції, загроза переривання, гіпертонус матки, виділення, які препарати вона отримувала з цих приводів, в якому триместрі вагітності це все відбувалося, скільки разів робили УЗД (якщо більше 4 разів , то з яких причин).

Перед відвідуванням невролога обов’язково прослідкуйте і за своїм чадом.

Ось на що слід звернути особливу увагу:

збудливість (чи легко малюк засинає, наскільки спокійно або неспокійно він спить, як веде себе, чи добре їсть – наскільки регулярно і достатньо за обсягом).
підвищена збудливість, так і надмірно пригнічений стан можуть говорити про наявність порушень в роботі нервової системи;
відрижки – рясні зригування через 1-2 години після їжі повинні насторожити батьків;
розташування головки – не дуже добре, якщо вона постійно нахилена в одну і ту ж сторону;
положення тіла – наскільки воно симетричне;
рухи очей – знову ж таки, наскільки симетричні;
рухи ручок-ніжок – наскільки вони однакові, чи тримає малюк долоньки і стопи распрямленими, або ручки стиснуті в кулачки, а стопи «загнуті в гачок»;
міміка – чи є вона взагалі, активна вона чи знижена. Хвороблива гримаса на обличчі дитини може вказувати на те, що у неї щось болить;
як дитинка смокче груди (як охоплює губами сосок, чи підтікає при цьому молоко, чи закидає чи голову назад);
чи трясеться у малюка підборіддя, ручки або ніжки, і якщо так, то в яких випадках;
метеочутливість – малюк не повинен реагувати на найменші зміни погоди;
стан шкірних покривів (насторожити повинна «мармурова» шкіра).
Якщо ви помітили порушення по одному з пунктів, це ще не привід для паніки і тим більше для самостійної постановки діагнозів. Але перераховані вище моменти дуже важливі для правильної оцінки стану малюка, і невролог обов’язково повинен про них знати.

Після розмови з батьками та огляду маленького пацієнта лікар дає відповідний висновок і рекомендації. Якщо лікар скаже, що малюк здоровий, наступного разу зазирнути в кабінет невролога потрібно через 2 місяці.