Для студентів, аспірантів та викладачів змінили терміни відстрочки. Перші та другі можуть отримати її одразу на один семестр. Педагоги вишів відтепер матимуть відтермінування упродовж навчального року. Утім, нововведення викликало колізію – студенти та викладачі могли б залишитися без відстрочки влітку.
На це звернув увагу народний депутат Роман Грищук на своїй сторінці у Facebook, пише “Українська правда”.
“Ці два абзаци викликають занепокоєння і в освітян, і в мене особисто. Вони суперечать закону про мобілізацію і мобілізаційну підготовку і можуть викликати дуже неоднозначне трактування. За цією постановою відстрочка надається до кінця навчального року, тобто травень-червень. Що тоді з викладачами і студентами в літні місяці?” – пише нардеп Грищук.
Невдовзі міністр освіти і науки Оксен Лісовий, а також Міноборони відреагували на ситуацію та пообіцяли, що під час літніх канікул студентів, аспірантів та викладачів мобілізовувати не будуть, а суперечності в законодавстві виправлять.
Далі розбираємо детальніше, що трапилося.
Зміни в отриманні відстрочки для студентів, аспірантів, викладачів та суперечності в законодавстві
За новим рішенням уряду, відстрочка від мобілізації для студентів та аспірантів діятиме протягом семестру, але не довше шести місяців. Наукові та педагогічні працівники зможуть уникнути призову до кінця навчального року, якщо їхній договір із закладом освіти не припинить діяти раніше.
Водночас за законом “Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію”, який продовжує діяти, студентам надають відстрочку до кінця всього їхнього навчання. Однак не довше за термін проведення мобілізації, тому раніше вони мусили продовжувати відтермінування кожні три місяці – як під час навчального року, так і на канікулах.
Зазначимо, що йдеться лише про студентів та аспірантів віком від 25 років. Призовникам молодшого віку не потрібно оформлювати відстрочку взагалі, адже їх не мають права мобілізувати.
Викладачі мають звільнення від призову доти, доки не закінчиться дія їхнього договору з вишем, йдеться у законі. При цьому вони мусили продовжувати відтермінування кожні 90 днів воєнного стану.
Нова постанова Кабміну викликала колізію, за якою на канікулах відстрочка освітян мала б “скасуватися”. Причина – уряд не встановлює чіткої тривалості навчального року та семестрів, на які дають відтермінування. Здебільшого кожен ЗВО ухвалює таке рішення самостійно. Тому було незрозуміло, як ТЦК перевірятиме, чи дійсна відстрочка у студентів, аспірантів та викладачів.
У постанові залишається ще одне неузгодження. Категорії людей, які мають отримати відстрочку на навчальний рік, належать працівники наукових установ. Тож на який термін вони зможуть уникнути призову – невідомо.
“У наукових працівників взагалі немає такого поняття, як навчальний рік. Установи, які займаються дослідженнями, працюють повноцінно”, – зазначає Новак.
Адвокат Андрій Новак радить під час перевірки ТЦК мати при собі документ про попередню відстрочку, студентський, витяг з ЄДЕБО або довідку з місця роботи. Наразі це найбільш надійний варіант, як можна довести своє право на відтермінування.
Реакція Міносвіти та Міноборони
На нову постанову відреагував Міністр освіти і науки Оксен Лісовий. Він наголосив, що мобілізації освітян не буде, а всі суперечності у законодавстві невдовзі виправлять.
“Жодна мобілізація студентів, аспірантів, науковців, науково-педагогічних, педагогічних працівників, які мають право на відстрочку відповідно до ЗУ “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, не передбачається. Будь-які суперечності, які можуть виникати в підзаконних актах чи інших документах, ініційованих ЦОВВ стосовно цього питання, будуть врегульовуватися відповідно до чинного закону про мобілізацію”, – написав Лісовий.
У Міноборони пояснили, що після змін студенти, аспіранти та викладачі не втратять своє право на відстрочку. Її, як і раніше, можна буде продовжити після закінчення, однак тепер це доведеться робити не так часто.
“Канікули та закінчення навчального року не є підставою для втрати права на відстрочку. Зміни до постанови спрямовані на спрощення процедури та зниження навантаження на працівників ТЦК та СП, які раніше мусили обробляти величезну кількість документів кожні три місяці”, – зазначили у МОУ.
Тепер для студентів та викладачів встановлять конкретні терміни – відтермінування надаватимуть на семестр – 6 місяців і навчальний рік – з 1 вересня по 31 серпня відповідно. Студенти і викладачі вишів з іншою тривалістю навчання матимуть й інші терміни відстрочки, які досі не регулюються законодавством.
“Зокрема студенти професійно-технічних, фахових передвищих та вищих навчальних закладів, інтерни та докторанти отримають відстрочку на весь семестр, але не більше ніж на шість місяців (вересень-лютий і березень-серпень). Раніше цей термін складав три місяці. Викладачі матимуть відстрочку до завершення навчального року, який триває з 1 вересня по 31 серпня (якщо інше не встановлено Положенням про організацію навчального процесу відповідного закладу)”, – пояснюють у Міноборони.
788