Синоптики пояснили, чи може цього року бути сувора зима в Україні

Останні спостереження за зимою в Україні показують, що зазвичай погода не є суворою. А повідомлення про надзвичайно сувору зиму 2022-2023 років не має під собою наукового підґрунтя та науково обґрунтованих методичних розрахунків.

Про це повідомляє Український гідрометеоцентр.

Синоптики зазначають, що сучасний розвиток метеорологічної науки у всьому світі не дозволяє складати прогнози розвитку атмосферних процесів з такою великою завчасністю.

Разом з тим, завдяки метеорологічним спостереженням, які нараховують у більшості областей України 80-100 і більше років, дозволяє оцінити ймовірність різних сценаріїв розвитку синоптичної ситуації.

Результати аналізу температурних показників в Україні за останні 30 років свідчать про наступне:

перехід середньої добової температури через +8 градусів у бік зниження (початок опалювального періоду) навіть у північних регіонах України здійснюється в третій декаді жовтня, в інших регіонах України на початку листопада та пізніше;

середня мiсячна температура зимового періоду (особливо січня та лютого) підвищилась на 2,0-2,5 градуса;

суттєво скоротилась тривалість зимового періоду з температурними показниками нижче нуля градусів;

сума від’ємних температур протягом зимового періоду скоротилась у 2 рази;

кожної зими фіксується велика кількість температурних рекордів щодо найвищих температур за весь період метеорологічних спостережень;
перехід середньої добової температури весною через +8 градусів у бік підвищення здійснюється у першій декаді квітня та раніше (закінчення опалювального періоду).

За результатами аналізу температурних показників за останні десятиліття можна зробити висновки, що середня температура за період грудень-лютий очікується на 1-2 градуса вищою за норму, розрахованою за період 1991-2020рр.

Ймовірність тривалих холодiв в зимовий період в Україні є мінімальною, але цілком ймовiрнi короткочаснi суттєві похолодання тривалістю 1-5 діб.


331