Усі фото у матеріалі збільшуються натисканням
До вибухів 2008 року на лозівський арсенал (військова частина А0829) журналістів інколи пускали. Навіть на технічну територію. За 2 місяці до великої пожежі військові проводили великі навчання, і знімальній групі дали можливість засняти їх повністю — від шикування перед контрольно-пропускним пунктом №3 (вхід на технічну територію) до дій на території складів.
Відео нижче — це історичний сюжет від 24 червня 2008 року. У ньому видно ще цілі склади.
{youtube}zPX0qezpbuM{/youtube}
Потім було 27 серпня, зачистка території навколо арсеналу, численні комісії, вивезення уцілілого. До 2011 року те, що відбувається на арсеналі, місцевим мешканцям — через журналістів — показували систематично.
А потім уряд нарешті затвердив програму ліквідації наслідків пожежі на 61 арсеналі — і все, прощавай, публічність! Протягом останніх двох років відкритість ліквідаційних робіт потроху сходить нанівець. У кращому разі, ЗМІ дають засняти третій КПП, техніку саперів перед ним і майданчик зберігання металобрухту.
Візит першого віце-губернатора Валентина Дулуба 7 червня з інспекцією на арсенал був кращим випадком. Для висвітлення візиту високопосадовця доступ всередину військової частини дали представникам усіх ЗМІ, які подали заявки. Поки журналісти чекали приїзду пана Дулуба, фотографували усе, що потрапляло в об’єктив.
Майданчик зберігання металобрухту біля третього КПП 61 арсеналу
Цей метал є брухтом вже майже 5 років
За два роки дії програми ліквідації з території арсеналу вивезли вже 18 тисяч тон залишків боєприпасів. Ще 5 тисяч тон снарядів знищили контрольованими підривами.
Залишки боєприпасів на майданчику зберігання металобрухту
Навпроти майданчику для зберігання брухту стоїть польовий пункт управління. Всередині — плакати із зображенням боєприпасів та довгі столи. Ближче до обіду звідти пахне їжею.
Польовий пункт управління
Трохи далі — другі ворота третього КПП. Через них на технічну територію в’їжджає техніка саперів. Цьогоріч тут працює 45 важких машин.
Дорога на технічну територію, роз’їжджена важкою інженерною технікою
За головні ворота третього КПП пускають рідко, виключно тих осіб, яких узгодили з СБУ (так пояснюють військові), і тільки у бронежилетах та касках.
Головні ворота третього КПП 61 арсеналу
Бронежилети, каски і інструктори з їхнього вдягання до приїзду гостей готові
До приїзду інспекції все готово — і стенди, і вода, і представники місцевої влади. Разом з першим віце-губернатором технічну територію об’їжджатимуть усі міські і районні керівники.
На 61 арсеналі чекають приїзду першого заступника голови Харківської облдержадміністрації Дулуба
Валентин Дулуб приїжджає з невеличкою затримкою. Начальник загону піротехніків Олег Бондарь доповідає йому про ситуацію на 61 арсеналі. Тут вже очистили 80% технічної території, завдання цього року — останні 47 гектарів. Їх у вигляді чистого поля сапери обіцяють здати до грудня.
Валентину Дулубу доповідають про ситуацію на 61 арсеналі
Головна мета приїзду першого віце-губернатора, за його словами, — переконатися, що лозівський арсенал готовий до спекотного літа. За прогнозами, небезпека виникнення пожеж сягне найвищої, 5 категорії.
Перший віце-губернатор слухає дуже уважно
На технічну територію — традиційно для останніх двох років — пускають тільки харківських журналістів. Усі місцеві залишаються чекати зовні. Але харків’яни обіцяють поділитися відео.
Рамка металодетектору дзвенить кожного разу, пропускаючи телеоператорів
Навіть тендітних журналісток обвішують важким захистом
Інспекція від влади у важких бронежилетах по спеці дивиться на те, як працюють надзвичайники. Для посадовців показово підривають 9 тон боєприпасів. Лозівські журналісти дивляться на це крізь зачинені ворота, без усілякої додаткової ваги на плечах обговорюють своє професійне свято і роздивляються засоби безпеки.
Прожектори і відеоспостереження на 61 арсеналі
Побаченим на технічній території Валентин Дулуб задоволений, говорить він пресі: піротехніки працюють швидко, чітко, вкладаються у всі графіки. Пожеж на арсеналі перший віце-губернатор також більше не боїться. Його заспокоює професіоналізм саперів. Крім того, неподалік третього КПП постійно вартують пожежні танки.
Пожежні танки стоять за 100 метрів до воріт технічної території
Вагончики поруч з танками мають покинутий вигляд.
Попри те, що один з пожежних танків постраждав під час вибухів, сьогодні він відремонтований, пофарбований і цілком справний
Між танками і КПП, на території підвищеної протипожежної готовності — майданчик для паління. Облаштований у кращих військовий традиціях.
Майданчик для паління за кілька десятків метрів до технічної території 61 арсеналу
Урну на майданчику для паління давно не фарбували і, найвірогідніше, більше не фарбуватимуть. Із завдання цього року піротехніки виконали вже п’яту частину, їм залишається очистити 38 гектарів технічної території та розібрати усі непотрібні склади і цехи. Після цього військову частину ліквідують, КПП відкриють — і колишня закрита територія військових стане територією міста.
Валерія Гецко