«Росія отримає серйозні наслідки, якщо застосує хімічну зброю»: про що говорили на саміті НАТО

НАТО допоможе Україні із засобами захисту від хімічної та біологічної зброї, а також розглядає можливості надати додаткове озброєння, включно із системами протиповітряної оборони. Екстрений саміт Альянсу відбувся напередодні у Брюселі. Участь у ньому взяв і президент України Володимир Зеленський, але віртуально.

Про це йдеться в ТСН.

До Брюсселя прилетів президент Сполучених Штатів Джо Байден – він зізнався, що це він спонукав НАТО до позачергового засідання, і відповів, скільки ще Путін зможе витримувати тиск Заходу.

НАТО не хоче Третьої світової, але готується до неї. На екстреному саміті Альянсу шукали відповіді на два питання – як ще допомогти Україні у війні, не вступивши в неї, і що Альянс робитиме, якщо нападуть на котрогось із його членів. Те, що тепер ніхто не може почуватися у безпеці, розуміють усі, а найбільше ті, хто географічно ближче до Росії.

Польща поблизу свого кордону розгорнула американську систему протиповітряної оборони “Патріот”. Саме Варшава виступила з ініціативою направити в Україну миротворчу місію, готовність долучитися до неї задекларували Данія і Литва. Але партнери її відхилили – ідея воювати із Росією напряму, не те, що людською силою, навіть надавши літаки чи наступальні озброєння, не знаходить підтримки.

Участь в саміті – віртуально – взяв і президент України. Зеленський розкрив деталі – ще на початку війни він просив надати Україні 1% танків Альянсу та бойові літаки, щоб зменшити людські втрати, але отримала відмову.

“Так, ми не в Альянсі, і я не висуваю ці претензії. Але українці ніколи не думали, що Альянс і держави Альянсу – це по-різному. Що в питаннях життя і смерті ви порізно можете бути силою, а от разом – ні. Що і НАТО може боятись дій Росії. Я впевнений, ви вже знаєте, що Росія не думає зупинятися в Україні. Не думає і не буде. Вона хоче піти далі проти східних членів НАТО, держав Балтії, Польщі – це точно”, – заявив Зеленський.

Прем’єр Великобританії Борис Джонсон відповів, що поставки, про які просить Зеленський, складні логістично. Але його країна оголошує черговий пакет військової допомоги Украіні – 6000 протитанкових ракет і фугасне озброєння. Сполучені Штати продовжують вже анонсовані програми і, повідомляють джерела у Білому домі, вивчають можливість додати ще й протикорабельні ракети. Країни НАТО найближчим часом обіцяють засоби захисту від хімічної та біологічної зброї. Таку загрозу в НАТО вважають цілком реальною.

“Ми стурбовані, частково тому, що чуємо риторику і бачимо, що Росія намагається створити якийсь привід, звинувачуючи Україну, Сполучені Штати та союзників по НАТО у підготовці до застосування хімічної та біологічної зброї. Будь-яке застосування хімічної зброї повністю змінить характер конфлікту. Це буде грубим порушенням міжнародного права, матиме широкі наслідки і, звичайно, буде надзвичайно небезпечним”, – заявив Столтенберг.

Якщо Росія використає заборонену хімічну зброю – отримає ще більше наслідків для себе – пообіцяв президент Сполучених Штатів. Характер наслідків залежатиме від способу застосування. Наразі ж усі цілі, які Путін ставив перед собою, успішно провалені. І Україні не доведеться поступатися своїми територіями, вважає президент США. А світові і далі треба демонструвати єдність.

“Ідеться по підтримку санкцій, про їх збереження, щоб посилити біль. І саме тому я скликав цю зустріч. Щоб бути впевненим, що й через місяць ми продовжимо робити те, що робимо. Не лише через місяць-другий, але й до кінця року. Ось що його зупинить”, – зазначає Байден.

Через війну в Україні повноваження Генсека НАТО Столтенберга буде продовжено. Він мав повертатися додому і очолити Центробанк Норвегії, але життя змінилося докорінно. Тепер усі живуть у новій реальності.


289