Перший заступник Міністра захисту довкілля та природних ресурсів взяв участь у форумі «Україна 30. Екологія».
Він зазначив, що за 35 років зона відчуження зазнала масштабних перетворень. Сьогодні Чорнобильська зона – місце пам’яті, втілення десятків унікальних проєктів, аналогів яким немає у світі. Серед них – Новий безпечний конфайнмент і СВЯП2. Тут застосовані передові технології безпеки та високотехнологічне роботизоване сховище для найнебезпечніших видів радіоактивних відходів.
«Ми маємо зробити максимум, аби зберегти пам’ять та дати нове життя Зоні», – сказав Богдан Боруховський.
Акцентуючи на безпеці Зони, перший заступник міністра повідомив, що 8 червня відбулося перше планове перевезення відпрацьованого ядерного палива зі старого сховища у нове. У новому сховищі перевезене відпрацьоване ядерне паливо зберігатиметься протягом наступних 100 років.
Які ж напрямки розвитку вбачає Міндовкілля у Чорнобильській зоні?
Індустріальний, промисловий кластер в 10-кілометровій зоні. Вигідне географічне розташування, наявність транспортної та інженерної інфраструктури сприяють створенню на території зони відчуження та зони безумовного відселення індустріального кластера з виробництва зеленої енергії.
«Символічно, що території, які внаслідок катастрофи є «брудні», можуть стати територіями, на яких розвивається «чиста» енергія. Розвиток відновлювальних джерел енергії, крім багатомільйонних приватних інвестицій, – це і наша зелена перепустка до Європи», – зауважив про ще один наратив Зони Богдан Боруховський.
Розвиток туристичного потенціалу – безпечність, належна інфраструктура, максимальне збереження об’єктів та промоції дозволить перетворити зону в туристичний «магніт».
«Туризм у Зоні – це не лише про колесо огляду і арку. Це більш ніж 20 туристичних маршрутів. Зауважу, що у 2019 році, до пандемії коронавірусу, Чорнобиль відвідало 130000 туристів, більшість з них – іноземці. У планах уряду – щороку збільшувати потік туристів вдвічі», – сказав Богдан Боруховський.
Також він звернув увагу на важливість природно-заповідної зони Чорнобиля. Адже Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник займає понад 80 % Зони та є справжньою природною перлиною Полісся. Тут, за 35 років розвитку без втручання людини, ми можемо бачити, як розвивається унікальна природа.