Хронічний панкреатит – це патологічний стан підшлункової залози, який характеризується запаленням її тканини. Загострення цього захворювання може виникнути в будь-який момент і супроводжується сильними болями і дискомфортом. Його симптоми можуть бути настільки серйозними, що призводять до значного погіршення якості життя хворого.
Основними симптомами загострення хронічного панкреатиту є біль у животі, особливо в лівому гіпохондрії та області пупка, блювота, нудота, гіпертермія. Для діагностики потрібно звернутися до лікаря-гастроентеролога, який призначить комплексне обстеження, включаючи УЗД органів черевної порожнини, аналізи крові та сечі.
Лікування загострення хронічного панкреатиту передбачає комплексний підхід, який полягає в прийомі лікарських препаратів, дотриманні дієти та проведенні фізіотерапевтичних процедур. У перші дні загострення рекомендується голодування та приймання окремих розкладів їжі. Також необхідно виключити з раціону жирні, гострі, солодкі страви, алкоголь, каву та газовані напої.
Панкреатит коротка медична довідка
Запалення підшлункової залози
Панкреатит – це захворювання, яке супроводжується запаленням підшлункової залози. Це один з найбільш поширених патологічних станів, що виникає у населення. Його можна поділити на гострий і хронічний панкреатит. Гострий панкреатит розвивається швидко і може призвести до серйозних ускладнень, тоді як хронічний панкреатит проявляється протягом тривалого часу.
Симптоми панкреатиту
Основними симптомами загострення хронічного панкреатиту є біль у верхній частині живота, ліва підреберна ділянка, спині та правому плечі, а також діарея. Часто супроводжується нудотою, блювотою, втратою апетиту та схудненням. У разі гострого панкреатиту може виникнути сильний біль, нудота, блювота, лихоманка.
Причини та лікування
Головними причинами розвитку панкреатиту є неправильне харчування, вживання алкоголю, наявність інших захворювань, як от жовчнокам’яна хвороба, цукровий діабет тощо. Для лікування панкреатиту рекомендується дотримання дієти, приймання препаратів для зменшення секреції соку підшлункової залози, знезараження шлунка та кишечника, а також вживання протизапальних препаратів. Необхідно уникати споживання жирних, пряних та палених страв, а також алкоголю. Регулярне спостереження спеціаліста та дотримання всіх медичних приписів допоможуть підтримувати стан під контролем та уникнути загострень панкреатиту.
Загострення хронічного перебігу патології
Загострення хронічного патологічного стану панкреатиту – це гострий етап запалення підшлункової залози. У разі загострення пацієнт почуває сильний біль у животі, нудоту та блювання, втрату апетиту та швидку втрату ваги.
Лікувати загострення хронічного патологічного стану панкреатиту потрібно в комплексі. Для цього рекомендується дотримуватися дієти, яка включає в себе легко засвоювані продукти без жирів та спеціальні препарати, що знижують активність шлунково-кишкового соку.
При загостренні панкреатиту важливо приймати ліки згідно з розписом лікаря, уникати вживання алкоголю та жирних їж, а також займатися власним здоров’ям і вести здоровий спосіб життя.
Загострення хронічного патологічного стану панкреатиту може виникати кілька разів на рік, тому важливо звернутися до лікаря для отримання професійної допомоги та контролювати стан здоров’я.
Медикаментозне лікування
При загостренні хронічного панкреатиту необхідно приймати певні ліки, які спрямовані на лікування запалення підшлункової залози. Однак, варто зазначити, що медикаментозне лікування не може повністю вилікувати хронічний панкреатит, оскільки він є патологічним процесом, який триває протягом тривалого часу. Але за допомогою ліків можна покращити стан хворого та знизити симптоми загострення панкреатиту.
При лікуванні хронічного панкреатиту використовуються препарати, які сприяють зниженню запалення у підшлунковій залозі. Ці препарати можуть мати антибактеріальну дію, а також знімати біль і запобігати утворенню збільшеного вироблення панкреатичного соку. Основною метою медикаментозного лікування є зменшення навантаження на підшлункову залозу та зниження запалення.
Крім того, при лікуванні загострення хронічного панкреатиту можуть використовувати препарати, які допомагають швидше зцілення тканин та відновлення функцій підшлункової залози. Ці препарати можуть містити комплексне поєднання корисних речовин, які підтримують нормальний стан підшлункової залози та сприяють виробленню правильного обсягу панкреатичного соку.
При призначенні медикаментозного лікування хронічного панкреатиту варто керуватися індивідуальними особливостями пацієнта та його станом. Очевидно, що медикаментозне лікування повинно доповнювати курс дієти та інших заходів з реабілітації.
Народна медицина
Дієти і народні засоби для лікування панкреатиту
При загостренні хронічного панкреатиту, яке супроводжується запаленням підшлункової залози, варто звернути увагу на свою дієту та вживання народних засобів. Ціла низка продуктів та рослин мають хороші властивості для полегшення патологічного стану органу та його лікування.
У разі загострення панкреатиту корисно приймати відвари з льону та ожини, які мають протизапальну дію. Також можна вживати куркуму, яка сприяє зниженню запалення та болю. Для поліпшення роботи підшлункової залози рекомендується вживати в печінку соку з капусти та моркви. Цікавим засобом є також вживання змішаних настоянок з аптечного чебрецю та чорниці, які мають протизапальну та бактерицидну дію.
Загострення хронічного панкреатиту та народні рецепти
При загостренні хронічного панкреатиту, важливо вживати такі народні засоби, як бульбашка трави, листя сосни, корінь лопуха та корінь лебеди. Вони мають протизапальну та знеболювальну дію. Також ефективно використовувати настоянку з листя малини та кореня лопуха для зняття запалення та полегшення стану підшлункової залози.
Краще уникати побутових захворювань та гострих запалень, але якщо вони все ж виникають, можна використовувати рослинні настої та відвари для їх лікування. Наприклад, настійка з календули має протизапальну та знеболювальну дію, а відвар з листя смородини допоможе зняти запалення та полегшити стан підшлункової залози.
Особливості харчування
Хронічний панкреатит – це патологічний стан, при якому спостерігається запалення підшлункової залози. Дотримання особливого харчування є важливим аспектом лікування хронічного панкреатиту та профілактики його загострень.
При загостренні хронічного панкреатиту краще відмовитися від прийому їжі на період загострення. У разі потреби, приймайте їжу у невеликих порціях, краще ціла, проте частіше – до 6 разів на день. Страви повинні бути некалорійними, низькожирними та багатими на білки.
Дуже важливо дотримуватися правильного співвідношення білків, жирів і вуглеводів. Краще відмовитися від продуктів з високим вмістом жирів та вуглеводів, таких як жирне м’ясо, солодощі, кондитерські вироби, газовані напої.
Також важливо уникати продуктів, що збуджують виділення соку підшлункової залози, таких як гострі приправи, маринади, квасоля, капуста, редиска, свіжі огірки, гриби та алкоголь. Рекомендується вживати більше відварів з льону, проте не зліняйтеся з питтям води – це дуже важливо для профілактики захворювань панкреатиту.
У разі хронічного панкреатиту рекомендується вживати більше овочів та фруктів, але обережно, оскільки деякі з них можуть викликати біль та дискомфорт при запаленні підшлункової залози. Краще вибирати м’які фрукти та овочі, такі як банани, яблука без шкірки, морква та броколі.