Понад 87% місцевих відділків поліції на окупованих Росією територіях України очолюють саме українці, які раніше теж переважно працювали поліцейськими. Колаборанти також очолюють колонії, тюрми і слідчі ізолятори на окупованих територіях, йдеться у дослідженні журналістів NGL.media.
Як йдеться у матеріалі, після включення окупованих територій України до складу РФ у російському реєстрі і поступово почали з’являтися відомості про окупаційні органи влади. На їх основі журналісти змогли ідентифікувати 1816 представників окупаційної влади, які працювали в різного роду окупаційних структурах – від поліції чи судів до шкіл і комунальних підприємств. Абсолютна більшість з них (1579, або майже 87%) виявилась громадянами України, які пішли на службу до росіян.
Журналісти пишуть, що ключові посади у підрозділах російських спецслужб – ФСБ та окупаційних управлінь Слідчого комітету РФ займають росіяни. Натомість понад 87% місцевих відділків поліції очолюють саме українці, які раніше теж переважно працювали поліцейськими. Колонії, тюрми і слідчі ізолятори теж очолюють переважно колаборанти – вихідці з української пенітенціарної системи, таких майже 80%.
«Ще одна сфера, де приїжджі росіяни суттєво переважають українців – це військові частини та військкомати, серед керівництва яких понад 80% росіян», – йдеться у дослідженні.
Серед керівництва прокуратури частка росіян сягає 75%. Винятками залишилися лише так звані «Прокуратура ДНР» та колишня «Генеральна прокуратура ДНР», яка зараз перебуває у стані ліквідації. Росіяни також очолюють 64% судів і судових департаментів на окупованих територіях.
Попри очевидну недовіру до місцевих, росіяни не можуть заповнити усі керівні посади своїми кадрами, а тому серед майже двох тисяч керівників різних установ на окупованій території 87% складають українці. Загалом вони очолили понад тисячу окупаційних муніципальних структур – тут їхня частка сягає майже 95%. Місцевими гауляйтерами стали як колишні сільські та районні голови, депутати і чиновники, так і люди, які раніше не мали жодної ваги у місцевих громадах – масажистки, таксисти, торговці самогоном чи екс-ув’язнені.
Багато українців і у сфері освіти. Як показує дослідження, у школах і дитсадках на захоплених територіях вчать дітей правильно любити Росію переважно колишні українські вчителі. А зарплату в управліннях і відділах освіти їм нараховують ті ж самі службовці, що й до окупації.
NGL.media також пропонують читачам досьє на колаборантів з бази даних. Для цього слід перейти на матеріал видання, клікнувши тут.
Якщо говорити про топ-3 категорії «держустанов», де статистично беруть гору місцеві колаборанти – то це переважно соціальна сфера чи органи з доволі вузькими повноваженнями. Зокрема, вони керують абсолютно всіма комітетами земельних ресурсів так званої «ДНР». Їхня функція – розробка проектів землеустрою, реєстрація прав власності на землю, її оцінка та ведення кадастрової карти.
На другому місці за кількістю колаборантів – різноманітні казачі організації в окупованому Криму. З 44 діючих на цей час юросіб 43-ма керують колишні власники українських паспортів. Формально казачі товариства – це не органи державної влади, а об’єднання громадян, проте вони мають повноваження охорони громадського порядку, державних і муніципальних об’єктів, а також – військовий вишкіл своїх членів.
«На плечі колаборантів окупанти поклали і турботу про малозахищені верстви населення. Саме вони керують 97 % пенсійних фондів, управлінь соцстраху та соцзахисту, місцевими центрами зайнятості», – йдеться у дослідженні.
До слова, раніше ZAXID.NET інформував, що екс-адвокат Медведчука і Шарія Валентин Рибін очолює «організаційно-правовий департамент міністерства інформполітики Херсонської області РФ».