Чи зможе путін натиснути «червону кнопку»: експерти пояснили, що таке «ядерна валіза» та принцип її роботи

Триваюча війна з російськими окупантами змусила багатьох людей замислитися про можливу ядерну загрозу. А й справді, навіжений сусід України має “ядерну валізу”, що може його зупинити ? Насправді все не так просто…

Центр протидії дезінформації при РНБО України пояснює, що таке “ядерна валіза” та який її принцип дії, йдеться на сторінці Верховної Ради України.

“Ядерна валіза” – це спеціальний переносний пристрій, що зберігає коди для приведення в дію ядерного арсеналу, який завжди є у вищих політичних та військових керівників держав. “Валіза” здійснює зв’язок зі спеціалізованими центрами запуску.

Вперше ідея “ядерної валізи” з’явилася в США під час Карибської кризи. Російська варіація “ядерної валізи” була введена в експлуатацію в 1983 р. як портативний абонентський термінал (кодова назва “Чегет”) автоматизованої системи управління стратегічними ядерними силами “Казбек”. Російська “валіза” має вигляд кейсу, вміст якого є державною таємницею. Проте вміст старих модифікацій не приховується, і вони навіть є у музеях.

Що ж до самого принципу роботи “ядерної валізи”, то вона, на відміну від загального уявлення, не є універсальним пультом запуску та контролю ракет. Це лише передавач сигналу від президента та перших осіб до компетентних відомств та далі за ланцюгом до самого центру запуску. “Валізи” розміщені у Верховного Головнокомандувача, Міністра оборони та Начальника Генерального штабу.

Ключ зберігається у офіцера-оператора. Тобто “Червоної кнопки” в традиційному уявленні не існує – підтвердити передачу сигналу президентом має не лише Міністр оборони, а й Голова Генштабу. Більше того, наскільки відомо, на відміну від США навіть рішення всіх трьох не є достатнім для застосування ядерної зброї. Систему “Казбек” повинні перевести в бойовий режим з головного центру попередження про ракетний напад, підтвердивши факт початку ядерної атаки противника.

Висновок: хоча навіжений диктатор і має доступ до “ядерної валізи”, проте одноособово скористатися нею і наражати на небезпеку увесь світ він не зможе.


591