Зловмисники допомагали чоловікам призовного віку уникнути призову під час мобілізації та виїхати за кордон. Фігурантам повідомлено про підозру у скоєнні злочинів.
В ході досудового розслідування встановлено, що організував злочинну групу раніше судимий за вбивство 55-річний житель Харкова. Він координував дії учасників та розподіляв отримані гроші. Ще один 44-річний зловмисник, займався пошуком таких чоловіків. Двоє жінок, використовуючи свої зв’язки та вплив на працівників закладів охорони здоров’я, допомагали призовникам у проходженні фіктивного лікування та отриманні підроблених медичних документів з метою подальшого отримання статусу інваліда.
В червні 2024 року до одного з фігурантів звернувся 58-річний чоловік з проханням посприяти в отриманні статусу інваліда, щоб потім мати змогу виїхати за кордон. Для вирішення питань він передав чоловіку 5000 доларів та необхідні документи.
Протягом червня-жовтня «замовник» проходив фіктивне обстеження та лікування у медичних закладах, за результатами яких отримав фіктивну медичну документацію, з якою планував отримати інвалідність та виїхати за кордон з підробленими документами.
Правоохоронцями проведені ряд обшуків у медичних закладах, в ході яких вилучено медичну документацію – оригінали та копії документів щодо встановлення інвалідності та акти оглядів медико-соціальної експертної комісії, гроші на загальну суму понад 135 тисяч гривень, 36 тисяч євро, 268 тисяч доларів США, 900 юань, чорнові записи, мобільні телефони, банківські картки, жорсткі диски, флеш-носії, комп’ютерну техніку.
Слідчі ГУНП в Харківській області за процесуального керівництва Харківської обласної прокуратури та оперативного супроводу УСБ України в Харківській області повідомили жінкам про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань) Кримінального кодексу України, чоловікам – у скоєнні злочинів, передбачених ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань), ч. 3 ст. 332 (незаконне переправлення осіб через державний кордон України) Кримінального кодексу України.
Нині підозрювані перевіряються на причетність до скоєння інших фактів злочинної діяльності.
Відділ комунікації поліції Харківської області