Ігор Мурашов очолив ЗАЕС за тиждень до повномасштабної війни
Колишній генеральний директор, а нині головний інженер Запорізької атомної електростанції (перебуває під російською окупацією з 4 березня 2022 року) Ігор Мурашов має російський паспорт, який він отримав ще у 2014 році. Це з’ясували журналісти «Громадського», опублікувавши матеріал про це у вівторок, 10 жовтня. Утім, Мурашов каже, що паспорт оформив не він, а його батько, хоча сам Мурашов дозволу на це не давав.
Ігор Мурашов народився в російському місті Боровськ, що за 100 км від Москви. Вищу освіту здобув в Обнінському інституті атомної енергетики в Росії. Навчався там разом із нинішнім директором ЗАЕС Дмитром Вербицьким. Після Обнінська Мурашов вчився у Севастопольському інституті ядерної енергії та промисловості.
З 1998 року мешкав у Енергодарі Запорізької області, працював на різних посадах на Запорізькій АЕС і часто навідувався до Криму. Після того, як росіяни окупували півострів, продовжив туди їздити.
Як йдеться в матеріалі, у 2014 році Ігор Мурашов щонайменше тричі відвідував окупований півострів (перетинав адмінмежу між материковою Україною й окупованим Кримом). В одній з таких поїздок він став громадянином Росії. Журналісти отримали витяг з автоматизованої системи «Роспаспорт». Згідно з ним, 23 вересня 2014 року Ігор Мурашов в окупованому Севастополі отримав паспорт із двоголовим орлом.
У системі «роспаспорт» збереглася заява Мурашова на отримання російського паспорта. У ній вказана й причина набуття громадянства. Як ідеться у витягу, паспорт виданий на підставі статті 5 несумісного з міжнародним правом договору «між Російською Федерацією та Республікою Крим». За цією статтею Росія визнавала громадян України та осіб без громадянства, які на момент анексії постійно проживали на півострові, своїми громадянами.
Система «Роспаспорт» показує, що паспорт Мурашова досі «дійсний», хоча чоловік мав би замінити документ у 2021-му році, коли йому виповнилося 45. Оскільки Мурашов цього не зробив, у базі МВС РФ цей паспорт уже відображається як «недійсний».
«Я бачив такі помилки раніше, коли в “Роспаспорті” не відображається недійсність паспорта. Це не свідчить про те, що документ фальсифікований», – розповідає журналіст-розслідувач Bellingcat Христо Грозєв.
Він пояснив, що в системі «роспаспорт» статус документа можуть змінювати на «недійсний» у ручному режимі. Наприклад, коли людина фізично приходить міняти свій паспорт на новий. Водночас недійсність російського паспорта не означає втрату громадянства російського громадянства. Несвоєчасна заміна паспорта в Росії карається лише штрафом.
Також у матеріалі йдеться про те, що 24 вересня 2014 року – наступного дня після того, як Ігорю Мурашову видали паспорт, – у тому ж відділені Федеральної міграційної служби РФ у Севастополі російський паспорт отримав і його батько Валерій, уродженець Івано-Франківська (нині покійний.). Згідно з документом, батько, як і син, отримав російський паспорт уперше. З тієї ж причини – за договором, який є спробою легалізації окупації Криму.
На відміну від свого сина, через місяць Валерій Мурашов оформив ще й закордонний паспорт. Цього разу вже у Москві.
Журналісти запитали Мурашова про його російський паспорт. Він пояснив, що його батьки мали квартиру в Криму, а батько ще й мав проросійські погляди. За словами Ігоря Мурашова, його батько був ладен дати хабар за те, щоб оформити російські паспорти всій родині. Екс-гендиректор ЗАЕС наголосив, що був проти цього й додав, що він з дружиною має проукраїнську позицію.
Ігор Мурашов стверджує, що досі нічого не знав про те, що йому оформили російський паспорт. Він також зазначив, що його підпис підробили і за це, ймовірно, його батько заплатив гроші. Мурашов додав, що чув про вартість такої послуги – півтори тисячі доларів.
Зазначимо, що батько Мурашова працював у російській компанії «Атомтехенерго», де обіймав посаду керівника представництва на Білоруській АЕС. 5 лютого 2023 року Україна наклала санкції на цю компанію.
Українські журналісти попросили журналіста-розслідувача Bellingcat Христо Грозєва прокоментувати слова Мурашова про те, що російський паспорт виготовили без його відома. Грозєв назвав таку версію малоймовірною.
«Я дізнавався, чи можна оформити паспорт без присутності людини, але за таке ніхто не береться. Теоретично він міг знайти такого корупціонера, але там є біометрія, тому я не розумію, як це можна було зробити в такий спосіб», – сказав журналіст.
Мурашов став виконувачем обов’язків гендиректора Запорізької АЕС за тиждень до повномасштабного вторгнення – 16 лютого 2022 року. Після того, як восени 2022-го росіяни його викрали, а потім відпустили, від посади відмовився.
Нині Ігор Мурашов працює головним інженером на Запорізькій АЕС. Ця посада не така публічна, як пост керівника, який Мурашов обіймав до цього. Але вона так само передбачає доступ до багатьох документів та участь у нарадах, де обговорюють енергетичну безпеку України.
Водночас журналісти наголосили, що не мають жодного доказу співпраці Мурашова з росіянами, але інформацію про його російський паспорт передали в СБУ.