З 1 липня в Україні хочуть змінити розмір мінімальної зарплати

З 1 липня в Україні хочуть змінити розмір мінімальної зарплати

В Україні знову порушили питання про збільшення мінімальної заробітної плати. Законодавча ініціатива, яка з’явилася на сайті Верховної Ради, пропонує поступове підвищення “мінімалки” вже з 1 липня 2025 року.

Про це пише видання “Радіо Трек”.

У чому суть змін?

Йдеться про законопроєкт №13164-1, який пропонує усунути значний розрив між фактичним прожитковим мінімумом та мінімальною зарплатою.

Відповідно до законодавства, зокрема ст. 9 Закону України “Про оплату праці”, мінімальна заробітна плата не може бути нижчою за прожитковий мінімум для працездатних осіб. Проте наразі ця норма де-факто не виконується.

У законопроєкті передбачено:

Поступове підвищення мінімальної заробітної плати, починаючи з 1 липня 2025 року;

Прив’язку “мінімалки” до реального прожиткового мінімуму (станом на березень 2025 року — 10,8 тис. грн);

Перерозподіл державного бюджету: фінансування змін передбачається здійснювати за рахунок скорочення другорядних витрат та очікуваного збільшення бюджетних надходжень.

Яка ситуація із зарплатами зараз?

Станом на 2025 рік, згідно з державним бюджетом, мінімальна зарплата залишається на рівні 8000 грн, як і в січні 2024 року. Утім, за підрахунками Міністерства соціальної політики, реальний прожитковий мінімум уже перевищив 10 800 грн, тобто “мінімалка” покриває лише близько 74% від цієї суми.

Які наслідки можливі влітку?

У разі схвалення законопроєкту, з 1 липня 2025 року українці можуть побачити перше підвищення мінімальної зарплати. Це безпосередньо вплине на:

Посадові оклади працівників бюджетної сфери (в тому числі педагогів, медиків тощо);

Соціальні виплати, які прив’язані до розміру “мінімалки”;

Оподаткування та податкове навантаження на роботодавців.

Однак ініціатива має і фінансове навантаження — за підрахунками, щомісячна потреба в додатковому фінансуванні може скласти близько 2,5 млрд грн.

Що каже уряд?

Попри логічність пропозиції, уряд налаштований обережно. Під час воєнного стану та за обмежених можливостей бюджету перегляд зарплатної політики в найближчі роки офіційно не планується. Питання фінансування залишається ключовим бар’єром.

Підвищення мінімальної зарплати в Україні цілком можливе, але залежить від того, чи погодяться депутати підтримати новий законопроєкт і чи зможе держава забезпечити необхідне фінансування. Якщо позитивне рішення буде ухвалено, перші зміни можуть відбутися вже влітку 2025 року.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *