Деяким ФОПам дозволили не видавати чеки: кого стосується

Кабінет міністрів дозволив ФОПам, які здійснюють роздрібну торгівлю у сільській місцевості, не використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО, касові апарати).

Втім, у цьому рішенні є низка винятків, пише Обозреватель.

Відповідну постанову було ухвалено 23 грудня. Згідно з нею РРО є обов’язковим лише для таких сільських магазинів, які відповідають бодай одному з таких пунктів:

– річний обсяг розрахункових операцій перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати – 1,085 млн грн;

– магазин торгує підакцизними товарами;

– ФОП паралельно здійснює дистанційну торгівлю, зокрема через інтернет;

– сільською радою ухвалено рішення щодо обов’язкового застосування на території села РРО/програмного РРО.

“Рівень доходів підприємців у селах значно менший, ніж у містах, а в умовах карантинних обмежень він ще більше знизився. Водночас використовувати програмні РРО як альтернативу не всі з них можуть через нерівномірне покриття швидкісним інтернетом або його відсутність у селах”, – прокоментувала рішення міністр економіки Юлія Свириденко, повідомляє пресслужба відомства.

Навіщо потрібні РРО

Загалом в Україні працює майже 2 млн ФОПів, з яких близько 1,5 млн – на єдиному податку. Частина їх занижує свій реальний виторг для того, щоб залишатися на єдиному податку. При цьому розмір єдиного податку найчастіше менший, ніж податки із зарплати медсестри чи вчительки.

Відсутність обліку у ФОПів дозволяє їм продавати, зокрема, контрабанду. Вони не видають чеки, а з чеком можна продати лише легальну продукцію. Як результат бюджет втрачає мільярди гривень щорічно. З іншого боку, спотворюється конкуренція над ринком.

Чесний підприємець змушений сплачувати податки та не може продавати сумнівний товар. Водночас “сірі” ФОПи сплачують мізерні податки, при цьому торгують контрабандою.

Депутати з тріском провалили закон про відтермінування для ФОПів

Запровадження обов’язкових реєстрацій розрахункових операцій (РРО, касових апаратів) для ФОПів з 1 січня 2022 року не буде відтерміновано. Незважаючи на всі заяви депутатів, у Верховній Раді не знайшлося голосів для ухвалення відповідного законопроєкту.

Закони щодо застосування касових апаратів у сферах торгівлі, харчування та послуг, а також щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі були підписані президентом України Володимиром Зеленським ще 17 жовтня 2019 року. За ними, з 1 січня 2022-го ФОПи будуть зобов’язані встановити реєстратори розрахункових операцій (РРО) та видавати своїм клієнтам чеки.


1 195