Як Кремль вибудував в Польщі українофобську мережу

Польщею прокотилася масова хвиля фермерських протестів. Заблокований кордон з Україною перешкоджає гуманітарній та військовій допомозі. Щодня з’являлися повідомлення про невідомих, які висипають українське зерно на залізничні колії.

Здається, що ми як суспільство піддалися колективному гіпнозу. Ми намагалися раціоналізувати й виправдати ці методи боротьби. Такий наратив прийняли більшість ЗМІ: якщо фермери протестують так бурхливо, їхній гнів повинен мати якесь обґрунтування. Це різко контрастувало з тоном української преси, яка вбачала в усьому цьому російський слід. Істина, як це зазвичай буває, мабуть, лежить посередині. Деякі з вимог є обґрунтованими, але блокування кордону і скидання зерна слід називати своїм іменем – диверсія. Це елемент російської гібридної операції.

Щодо російських слідів, то мушу поділитися особистим досвідом. З подругою Агатою Вінською [Agatą Wińską] я прийшов на протест фермерів у Варшаві. Ми мали з собою провокативний банер з написом «Uwaga rolniku, rusek w kurniku» [«Увага, фермере, росіянин в курнику»]. Вже за кілька хвилин до нас підійшли кілька проросійських активістів. Серед них був сталініст Яцек Цезарій Камінський [Jacek Cezary Kamiński]– чоловік, який їздив підтримувати бойовиків в Луганську. З мікрофоном крутився Ярослав Августиняк [Jarosław Augustyniak] – колишній працівник російського телеканалу Sputnik. Зрештою, ми мали розмову з Марціном Ролою [Marcin Rola] з онлайн-телебачення Wrealu24, яке від початку війни поширює прокремлівські та антиукраїнські наративи. Марцін Рола раніше вже виступав на мітингу «Камратів» [українофобська, расистська та ксенофобська партія, яка закликає Польщу дистанціюватися від російсько-української війни]. Засновник цієї проросійської партії Войцех Ольшанський [Wojciech Olszański] якось у розмові з російським послом вихваляв генерала КДБ Івана Сєрова, який відповідальний за вбивства польських офіцерів в Катині. Ольшанський, як і багато інших проросійських активістів, відверто провокує, плює на все, що в нашій країні вважається святим. Марцін Рола навряд чи поступається йому в антиукраїнській риториці. Тих всіх «активістів» ми зустріли впродовж 10 хвилин. У нас силоміць відібрали банер, водночас ніхто з присутніх не образився на численні антиукраїнські гасла. По дорозі з протесту ми зустріли також Славоміра Закревського [Sławomir Zakrzewski] з Руху суверенності польського народу. Цей затятий антисеміт також частий гість в російського посла. У трагічну дату польської історії, 17 вересня, під час чергової для поляків трагічної дати (вступ росіян на територію Польщі під час Другої світової війни), він має звичай демонструвати перед посольством Російської Федерації свою підтримку Путіну.

Вівці й вовки

Від протесту минув час. У ЗМІ деякі фермери почали дистанціюватися в від проросійських провокаторів. Це дуже добре. Однак варто дослідити, чи є в керівництві самих протестів особи, діяльність яких підриває довіру до всього руху. Я багато писав про це, але мушу повторитися. Занепокоєння викликає присутність Рафала Меклера [Rafał Mekler] з «Конфедерації». Політик вже засвітився у низці неоднозначних заходів після заяви польського прем’єр-міністра про включення прикордонних переходів до переліку об’єктів стратегічного значення. Він мобілізував фермерів на опір поліції й опублікував фотографії палиць і кийків. Він також давав інтерв’ю вищезгаданому телеканалу Wrealu24 Марціна Роли. Рафал Меклер публікує дописи, що стосуються найтемніших сторінок польсько-українських відносин. Він цитує Шухевича, завантажує фотографії бандерівської символіки. Виникає питання: який стосунок це має до вимог фермерів і цін на зерно?


Публікації Рафала Меклера

Черговий політик «Конфедерації» й заодно фермер Губерт Ойдана [Hubert Ojdana] прославився своїми самочинними перевірками вагонів, що прибувають з України. Цей «активіст “Конфедерації”» нещодавно заявив, що «якщо Росія переможе і загарбає частину України, то ми, як фермери, врятовані».

Зрештою, слід згадати про надзвичайно шкідливих персонажів, пов’язаних з телеканалом MiR TV, який висвітлює протести фермерів. Це канал, як можна зрозуміти з самої назви, проросійський, присвячений поширенню фейкових новин і путінської пропаганди. Репортеркою каналу є Мажанна Гонтарська [Marzanna Gontarska], яка на численних відео вказує фермерам на машини, які треба перевірити. Гонтарська – людина, яку судили за образу державних службовців та підбурювання до вчинення злочину. Однак вона також є активісткою «Конфедерації».

Інститут протестів

У цьому тексті я хотів би зосередитися на головній дійовій особі цього похмурого спектаклю. 17 лютого я написав у своєму профілі на Facebook, що значною мірою Фонд Інституту аграрної економіки Щепана Вуйцика [Szczepan Wójcik] стоїть за протестами фермерів. Це не було якимось особливим розслідуванням, оскільки газети, наприклад Dziennik, публікували подібні коментарі Інституту Щепана:

«”На жаль, попри хвилю протестів, що прокотилася по всій Польщі, у нас складається враження, що урядовці все ще не розуміють вимог фермерів. Тому ми з жалем повідомляємо, що продовжуватимемо через протести вимагати уваги та рішень. Робитимемо це доти, доки вони не зрозуміють”, – заявляють представники Інституту аграрної економіки і оголошують про масову блокаду польських кордонів”».

Адам Соколовський [Adam Sokołowski] у тексті для Oko.Press писав, що на сайті Інституту фермерства можна знайти спеціальну анкету і записатися на загальнонаціональну акцію протесту. Чому ж, якщо за цим протестом стоїть відомий лобіст Щепан Вуйцик, він не заявив про себе одразу? Адже якщо простежити акаунти лідерів протесу в соціальних мережах, таких як Рафал Меклер або організація «Обдурене село» [Oszukana Wieś], то можна побачити комунікацію між ними та фондом Вуйцика, найчастіше представленим через директорку Моніку Пшеворську [Monika Przeworska].

Це лише гіпотеза, але Щепан Вуйцик, можливо, не був упевнений, як розвиватиметься протест. Коли вдалося паралізувати пункти пропуску, а фермери масово рушили на столицю, він просто не витримав. Щепан Вуйцик має чималі амбіції, хоча й не каже, чи піде він у політику. У своєму блозі він згадує інтерв’ю тижневику Do Rzeczy, де його спитали про амбіції. Він розповів про близьких для себе політиків:

– Можливо, Славомір Менцен і “Конфедерація”? Такі чутки можна почути.

Я знаю Славека і мені подобається його спосіб мислення. Він дуже порядна людина, сповнена енергії та свіжого погляду на багато питань.

– А люди з ПіСу?

– Я знаю багатьох. Багато з них порядні. Ми також говоримо про різні речі, але мені подобається те, чим я заробляю на життя, і я не знаю, чи можу дозволити собі політику.

– Союз з “Правом і справедливістю”?

– Чому ми повинні все зводити до політики? Союз з Польщею – ось моя відповідь.

Всі люди норкового короля

Зовні хутровий магнат виглядає скромною людиною. Однак його політичний вплив набагато більший, ніж можна припустити з цього інтерв’ю. Я процитую тут довший уривок Gazety Wyborczej:

«Як розповідав у 2016 році Newsweek, з селекціонером тварин були пов’язані аж сім політиків “Права і справедливості” (PiS) на чолі з Кшиштофом Юрґелем, тодішнім міністром сільського господарства в уряді Беати Шидло. На посаді міністра Юрґєль керував Фондом підтримки фермерів “Польська земля”, заснованим Вуйциком. Юрґєль був його експертом разом з депутатами Яцеком Сасіном (нині віце-прем’єр-міністр), Єжи Хрущіковським, Габріелою Масловською, Збігнєвом Кузьмюком (депутат Європарламенту), Пшемиславом Блащиком (сенатор) і… Яном Кшиштофом Ардановським, який очолив міністерство сільського господарства після Юргеля. Серед експертів Фонду були також Мирослав Малішевський з Польської селянської партії та Норберт Качмарчик (Kukiz’15 [популістична права партія]). Більшість з вищезгаданих політиків були гостями на “Радіо Марія” і TV Trwam, а також у Школі культури та медіаосвіти, заснованій Тадеушем Ридзиком [Tadeusz Rydzyk, польський католицький священик, відомий дружніми стосунками з правими партіями у Польщі]. Окрім фонду, заводчик норок також заснував Інститут аграрної економіки. Як керівник інституту, він лобіював свої інтереси у Сеймі та Міністерстві сільського господарства.

Лобіював успішно. Законопроект про заборону розведення тварин для хутра увійшов до Сейму восени 2017 року як парламентський законопроект. Як і нинішній проект (під назвою “П’ятірка для тварин”), його підписав Ярослав Качинський, який говорив про гуманітарний аспект про розведення тварин для хутра. Проект так і не потрапив на дебати. Його життя закінчилося у березні 2018 року, коли на засіданні законодавчої комісії юристи з Бюро сеймового аналізу оцінили його як такий, що “надмірно втручається в принцип економічної свободи».

Тут розкривається досить складний альянс між «Радіо Марія», деякими політиками ПіСу, Польської селянської партії, Kukiz15 та фермером-норковиком з Радома. Порозуміння настільки ефективне, що ледь не призвело до розколу в правлячій партії. Особа, яка очолила перше звернення, працювала експертом у Фонді Вуйцика. Це Ян Кшиштоф Ардановський [Jan Krzysztof Ardanowski]. Цікаво, що після успіху нещодавніх протестів, коли фермери продемонстрували свою силу, Ардановський повторив цей маневр. Він атакував безпосередньо голову партії Ярослава Качинського [Jarosław Kaczyński] й заявив, що голова «значною мірою через своє оточення ізольований від знання реальних проблем Польщі». Він позиціонував себе як перший, хто відкрито закликав до змін у керівництві партії.

Це може означати, що Щепан Вуйцик щойно включився в боротьбу за лідерство в найбільшій опозиційній партії. З огляду на загальну зневіру після програних виборів, зникнення Збігнєва Зьобри з політичної сцени, зовсім не можна сказати, що він не має шансів. Потужним союзником є саме «Радіо Марія».

Виникає закономірне питання – яка мета у Щепана Вуйцика, який так активно підтримує протест фермерів? Він робить це в європейському масштабі, тому що інший його фонд UnitedAgri об’єднує протестуючих фермерів з усієї Європи. Вони працюють спільно з голландськими «Силами захисту фермерів» [Farmers Defence Force]. Найпростіша відповідь, напевно, полягає в тому, що він піклується про свій бізнес. У низці різних публікацій Інститут Вуйцика переконував фермерів, що заборона розводити тварин для хутра – це лише прелюдія до подальших обмежень у сільському господарстві. Слід визнати, що Європейський зелений курс наразі не містить таких положень, але Польська партія зелених, наприклад, вже намагається лобіювати інтереси Вуйцика. Якщо Польща та ЄС в цілому піддадуться колективному гніву фермерів з одного питання, то існує ймовірність, що вони відступлять до кінця. Гра йде за високі ставки.

Слід також зазначити, що бізнес Щепана і Войцеха Вуйциків постраждав через війну. Через санкції для них закрився російський ринок. Ферма, що належала родині Вуйциків поблизу Ізюма в Україні, також була зруйнована, про що він сам повідомив:

«Це польська ферма, що належить моїй родині. На початку війни нам вдалося евакуювати більшість наших українських працівників до Польщі, решту вбили росіяни, які захопили об’єкт. Тепер українська армія добила виродків. Ферма повністю зруйнована”, – написав Щепан Вуйцик під відео, на якому зафіксовано обстріл ферми ракетами. Він оцінив вартість ферми з тваринами в 12 мільйонів євро».


Публікація на сторінці Щепана Вуйцика
Публікація на сторінці Щепана Вуйцика

До країни рижу й опію

Розведення тварин для хутра є досить ганебною справою. Це заборонено в більшості європейських країн. Знайти дані про цей бізнес досить складно. В англійській Вікіпедії, наприклад, про це сказано так: «Станом на 2012 рік Росія – найбільший у світі ринок збуту хутра. Китай – найбільший у світі імпортер хутряних шкурок і найбільший експортер готових хутряних виробів. Запит на хутро зменшився наприкінці 90-х через ряд чинників, включаючи зусилля захисників прав тварин і невдачу дизайнерів створити нові колекції. Але з початку тисячоліття глобальні продажі зросли до рекордних рівнів, що сприяло радикально новим технологіям обробки хутра та різкому зростанню наявного доходу в Китаї та Росії. Цей зростаючий попит призвів до розвитку великих хутряних ферм у Китаї та Польщі».

На Китай і Росію припадає більша частина попиту. Оскільки вихід на російський ринок був ускладнений, родина Вуйциків обрала раціональне рішення – напрямок Азії. І тут, треба сказати, Щепан Вуйцик не пошкодував своїх зусиль і ресурсів. У своєму блозі він написав наступне: «Ось чому так важливо, щоб ми диверсифікували наші ринки, щоб ми продавали далі, а не тільки в Європу, і щоб ми шукали місце в таких країнах, як Індія, Китай, Південна Америка, але перш за все – Африка».

У рамках своїх лобістських зусиль Щепан Вуйцик пішов до кабінету прем’єр-міністра Польщі, де представив доповідь про експортну стратегію нашої країни. Перші два пункти цього документу є такими:

  • Диверсифікувати ринки збуту агропродовольчої продукції. Небезпечно на 80% узалежнюватися від експорту на один напрямок небезпечно;
  • Розбудувати економічну дипломатію на основних світових експортних напрямках таких як Індія, Китай, Африка (ЦРУ), арабські країни.

«Небезпечний напрямок» польського експорту, від якого ми залежні, це, очевидно, європейський ринок. Здається, що простір спільного ринку – це саме те місце, де наша продукція повинна знайти збут за справедливою ціною. Це, зрештою, постає з самої логіки Унії Європейської: усі країни-члени пов’язані взаємною економічною вигодою. Дотепер співпраця Німеччини з Китаєм чи Росією була прикладом егоїстичного ставлення, яке суперечить спільним інтересам.

Тим часом Щепан Вуйцик намагається різними способами довести, що європейський ринок перебуває під загрозою колапсу і тому необхідна диверсифікація. Важко не піддатися враженню, що саме бізнес Вуйцика потребує диверсифікації після того, як світові поставки хутра і все більше країн впроваджують закони проти жорстокого поводження з тваринами. Ще до війни Вуйцик виступав з ініціативами щодо пожвавлення польсько-китайських відносин. 7 січня 2021 року він зустрівся з китайським послом. Амбітний заводчик норок з Радома хотів створити потужне підприємство:

«Як визнає Щепан Вуйцик, створення польсько-китайського глобального аукціонного дому обома партнерами є бажаною з точки зору інвестицій. Міжнародний інвестиційний проект, передбачений польською хутряною промисловістю, включає будівництво потужного логістичного, складського та конференц-центру, центром якого стануть аукціонні приміщення… Ми переконані, що спільна інвестиція, вартість якої ми сьогодні оцінюємо приблизно в 60-80 млн євро, незабаром сприятиме розвитку навчальної та наукової бази – також завдяки відновленню спеціалізованих хутряних майстерень над Віслою».

Однак з початком повномасштабної війни весь європейський ринок зазнав потрясіння. Вуйцик все ще вважає, що китайський напрямок є рішенням і наполегливо намагається нав’язати свою точку зору всій країні. Питання в тому, чи ефективно він це робить? Вуйцик зустрівся з китайським послом у січні 2021 року, а рівно через два роки, у січні 2023 року, він відвідав офіс прем’єр-міністра. Не можна заперечувати, що в певному сенсі він відповідав політичним напрямкам уряду ПіСу того часу. У травні 2021 року ЗМІ писали про візит глави МЗС до Китаю: «Збігнєв Рау обговорив з главою китайського МЗС порядок денний польсько-китайських відносин Порядок денний польсько-китайських відносин, майбутнє ініціативи “17 + 1” або перспективи співпраці ЄС і Китаю… Міністри також обмінялися думками з питань, що мають стратегічне значення для обох країн».

Це сухе і загадкове повідомлення не відображає важливості події. Того ж місяця Європейський парламент зупинив ратифікацію інвестиційної угоди з Китаєм. Сайт Spidersweb досить прямолінійно пояснив всю справу:

«Ситуація загострилася після того, як ЄС звинуватив Пекін у порушенні прав людини. Китай експлуатує примусову працю уйгурів, відправляючи їх до таборів перевиховання, де представників цієї мусульманської меншини ув’язнюють і промивають їм мізки. Уряд намагається тримати населення під контролем, піддаючи жінок стерилізації. За всією громадою пильно стежать камери.

До кінця травня здавалося, що тема зміцнення ділових відносин між Старим континентом і Піднебесною померла назавжди. Аж раптом Пекін відвідав Збігнєв Рау… Наша країна не самотня в цьому ризикованому антиєвропейському шаріаті. Разом зі Збігнєвом Рау до Пекіна приїхали представники Угорщини, Сербії та Ірландії… Які вигоди? Піднебесна обіцяє протягом п’яти років закупити товарів на суму понад 140 млрд євро. Литва вже відмовилася від такої угоди, але це поки виняток… Сьогодні, вже після того, як стали відомі подробиці поводження з уйгурами, ми є найпалкішими прихильниками зближення з Китаєм. Як казали римляни: pecunia non olet [гроші не пахнуть]».

Погодьтеся, для Щепана Вуйцика все це звучить як здійснення мрій, чи не так? Однак на цьому потепління відносин з Китаєм не закінчується. У серпні 2022 року портал Bank.co.uk повідомив: «Тривала суперечка з Єврокомісією щодо умов виділення грошей з Фонду реконструкції викликає зростаючий інтерес на китайському фінансовому ринку. У жовтні 2021 року Міністерство фінансів оголосило, що планує випустити облігації на внутрішньому китайському ринку в юанях».

Перекладімо це на просту мову. Польща не змогла дотримуватися правил. Євросоюз перекрив гроші, Польща звернулася за кредитами до Китаю. Щоправда, газети писали, що сума цих боргів не була значною. Але майже повсюдно це сприйняли як черговий дружній жест. Однак найбільшим прихильником зближення з Китаєм був президент Польщі Анджей Дуда [Andrzej Duda]. Опозиційні газети розрекламували його візит до Піднебесної у 2015 році, а Польське агентство преси повідомило про нього:

«На брифінгу, організованому під час візиту до Великої стіни, президент підвів підсумки завершального візиту до КНР. Він висловив сподівання, що переговори, які він провів з китайським керівництвом, стануть вагомим поштовхом для відкриття китайського ринку, насамперед для польської сільськогосподарської продукції. Він зазначив, що китайська сторона зацікавлена ​​в польській сільськогосподарській продукції, що, як він зазначив, є можливістю для польських фермерів».

Однак найбільше суперечок викликав візит польського президента у 2022 році з нагоди Олімпійських ігор. Бартош Велінський [Bartosz Wieliński] з Gazeta Wyborcza не добирав слів: «Поїздка Анджея Дуди до Пекіна була помилкою. Польський президент був для господарів свята як талісман. “Дивіться, не вся Європа нас бойкотує”, – могли б сказати вони, вказуючи на Анджея Дуду, який позував для групового фото разом з кривавими диктаторами Єгипту чи Туркменістану.

Китайське телебачення опублікувало відео з бенкету Сі Цзіньпіна для гостей, які прибули до Пекіна на відкриття Зимових ігор. Анджей Дуда, єдиний президент країни Європейського Союзу в залі, широко посміхається під час тосту. Я не розумію цього самовдоволення. Дуда прилетів до Китаю, щоб представити Сі Цзіньпіну “інший, європейський погляд на ситуацію навколо України”. І він це зробив – через день після плідної зустрічі Сі та Володимира Путіна. Президенти Китаю та Росії підписали новий контракт на постачання російського газу та рішуче засудили НАТО, виступаючи проти подальшого розширення Альянсу. Китай виступив на боці Росії щодо України, а Росія у відповідь виступила на боці Китаю щодо Тайваню.

Мовчання про сусіда, якому мстить Китай, теж, м’яко кажучи, не допомагає іміджу Польщі. І найгірше те, що наша країна компрометує себе без жодних на те підстав».

Саме так, але хіба Польща компроментувала себе без жодної причини? Хіба не заради збільшення експорту до Китаю, запропонованого Щепаном Вуйциком та іншими однодумцями, яке було поставили на карту? Хтось, напевно, звинуватить мене в тому, що я демонізую вплив керівника Інституту аграрної економіки на політику партії, яка керувала Польщею протягом восьми років. Але згадаймо. За Щепаном Вуйциком стоїть коаліція політиків з «Конфедерації», ПіСу, тих, хто пов’язаний з торунською радіостанцією «Радіо Марія», а також з Кшиштофом Юргелем, Яцеком Сасіном, Збігнєвом Кузьмюком, Яном Ардановським [Krzysztof Jurgiel, Jacek Sasin, Zbigniew Kuźmiuk, Jan Ardanowski]. Сасін з партії «Право і справедливість» колись обіймав посаду віце-прем’єр-міністра. Кузьмюк, Ардановський і Юргель фактично складали всю аграрну базу уряду Качинського. І всі вони працювали на Щепана Вуйцика. Тож, можливо, його сила все ж мала вплив? До цього слід додати той факт, що Щепан Вуйцик мав величезний вплив на праві ЗМІ. Про це можна було прочитати, коли розгорілася афера зі справою «П’ятірка для тварин». Праві публіцисти розділилися на лояльні до Вуйцика або Качинського табори і звинувачували один одного в однобокості.

Щепан і Росія

І тепер, коли ми окреслили контекст, варто перейти до головного питання. Чи відповідає діяльність Щепана Вуйцика та його численних фондів російським інтересам? Тут потрібно діяти обережно через ризик наклепу. Однак я хотів би відповісти ствердно і спокійно це обґрунтувати. Щепан Вуйцик пов’язаний з «Радіо Марія» та Ordo Iuris [ультраконсервативна польська католицька юридична організація та аналітичний центр]. Ці зв’язки значні ій давні. Про це багато писала польська преса, тому немає потреби переказувати. Особливо рекомендую текст Гжегожа Жечковського [Grzegorz Rzeczkowskі] під промовистою назвою: «Як хутровики загнали в кут президента “Права і справедливості”».

Якщо коротко, то Щепана Вуйцика нагородили медаллю Pro Ecclesia et Patria від керівника радіостанції в Торуні. Очевидно, ту йдеться про служіння церкві та державі. Що це були за заслуги? У своїй діяльності Вуйцик виступав проти ЛГБТ. Він робив це на телеканалі Trwam TV, а також на своїй власній станції під назвою Wsensie.tv. Він навіть як кінопродюсер створив фільми, які ображають усі сексуальні меншини в нашій країні. Фільми називалися «Присмерк: наступ гендерної ідеології» та «Присмерк 2: гендерна райдужна революція» [Zmierzch: ofensywa ideologii gender, Zmierzch 2: Gender tęczowa rewolucja]. Це звучить як назви фільмів жахів, і вони дійсно розповідають про жахливі речі: як Європа під натиском гомосексуалів та їхніх прав руйнується на наших очах. Після виходу фільмів Вуйцик воював пліч-о-пліч з Ordo Iuris проти всіх тих, хто відчував себе скривдженим.


Щепан Вуйцик був режисером двох фільмів, які поширюють пропаганду проти ЛГБТ
Щепан Вуйцик був режисером двох фільмів, які поширюють пропаганду проти ЛГБТ

Про те, що «Радіо Марія» має проросійське обличчя, свого часу сказав президент партії «Право і справедливість». Так Качинський охарактеризував радіостанцію отця Ридзика:

«”Радіо Марія” сьогодні є глибоко антизахідним, ворожим до церковної ієрархії, проросійським… Воно має точку мовлення на Уралі. У Росії, звичайно, безлад, але вони досить добре стежать за деякими речами».

Центр Ordo Iuris, з іншого боку, безпосередньо залежить від руху TFP (Традиція, сім’я, власність). І Європейський парламент, і Французька комісія з розслідування російського впливу писали у своїх звітах, що TFP та її відгалуження, такі як Ordo Iuris, фінансуються Кремлем. У цих документах польські активісти Ordo Iuris згадуються поіменно.

Отже, ми з цим розібралися. Щепан Вуйцик інтенсивно співпрацював з двома організаціями проросійського спрямування. Крім того, він поширював пропаганду проти ЛГБУ, що ідеально вписується в російські наративи. У путінській державі пропаганда так званої гендерної ідеології карається позбавленням волі. У нормальній країні цього мало б бути достатньо для дискредитації.

Геніальна дитина

Йдемо далі. Як Щепан Вуйцик заробив свої великі гроші. На цю тему Вуйцик висловлюється лаконічно. Gazeta Wyborcza писала: «Щепан Вуйцик поїхав до Нідерландів, де познайомився з роботою на хутровій фермі. Через кілька років він повернувся і в 2009 році відкрив власну ферму. Вуйцик став лідером хутряної індустрії, отримуючи мільйони доларів прибутку щороку».

Фонд Viva, який бореться за права тварин, публічно поставив під сумнів історію польського мільйонера. Щоб стати магнатами, сім’ї Вуйциків довелося відкрити кілька ферм, а сам Вуйцик зізнався, що мав 200 мільйонів кредитів. Цілком логічно, що отримати такі великі кредити йому допомогли голландці, яким з 2013 року статочно заборонили відкривати нові норкові ферми.

Кляті латифундії

Отже, у нас є чоловік, який позичив великі суми в польських банках. Його доля висить на волосині, коли Качинський хоче запровадити «П’ятірку для тварин». Однак Вуйцики постійно розширюються і виходять на український ринок. Тут є цікавий зв’язок, адже в риториці аграрних протестів було багато гасел про українські «латифундії» або агрохолдинги, які вбивають польське сільське господарство. Наприклад, про них писав Пьотр Панасюк [Piotr Panasiuk], один з найбільш одіозних проросійських активістів у Польщі. Панасюк відомий як прямий ретранслятор російської пропаганди. Тобто він заперечує злочини, скоєні Росією в Україні. Панасюк брав активну участь в аграрних протестах, з’являючись на прикордонному переході Дорогуськ. Приклад цитати такого роду риторики Панасюка:

«Те, що так звана польсько-українська “дружба” є суто кон’юнктурою, нещодавно стало очевидним у питанні продажу українського зерна через Польщу… Ембарго було також морально правильним, оскільки польський фермер з 10 га не може чесно конкурувати з найбільшими олігархічними латифундіями в Україні, які володіють навіть більш ніж 500 тис. га орної землі».


Панасюк відкрито симпатизує Кремлю

Найбільше про українське сільське господарство і так звані латифундії розповідає канал BanBye, що належить Марціну Ролі (той самий, що з Wreal24). Там можна знайти лякаючі відео, наприклад, Марека Місько [Marеk Miśko]. Приблизний заголовок: Вони вбивають польське сільське господарство? Звісно, йдеться про українців, бо хто ж іще? Моє улюблене відео має таку назву «Чи відгризе Україна польську руку, яка її годує». І тут варто зробити маленький відступ.

Ми вже говорили про те, що хутряний бізнес Вуйциків – це справжня імперія. Достатньо поглянути на KRS [офіційний реєстр компаній Польщі]. Щепан Вуйцик зосередився на своїй лобістській діяльності, але його брат продовжує займатися бізнесом. Войцех [Wojciech Wójcik] відповідає за гігантську мережу компаній у різних галузях: хутро, корми для тварин, торгівля нерухомістю, відновлювана енергетика. Втім в Україні справи не найгірші. Вуйцик зареєстрував три компанії, які займаються вирощуванням зернових (за винятком рису), бобових та олійних культур, вирощуванням та розведенням овець, кіз, свиней та виробництвом шкіряного одягу. Найцікавіше, що співвласниками одного з підприємств є добре відомі в Україні Андрій Гордієнко та Сергій Хрипков. Український Forbes склав спеціальний список людей, які найбільше втратили від війни. Forbes підрахував, що колишні власники торгового центру «Караван» Сергій Хрипков і Андрій Гордієнко в результаті війни зазнали збитків на 55 млн доларів і 27 млн доларів відповідно. Очевидно, що це дуже сумна новина, однак мою увагу привернув заголовок цієї заяви: «Скільки грошей втратили українські олігархи внаслідок війни?». Андрій Гордієнко та Сергій Хрипков, окрім своїх інвестицій у свиноферми, є магнатами на ринку відновлюваної енергетики. Так про них писав той самий Forbes:

«До моменту, коли бум зеленої енергетики закінчився кризою неплатежів у 2020 році, потужності сонячних електростанцій в Україні зросли у 14 разів. Окрім найбільшого гравця, Ріната Ахметова, у бумі взяли участь десятки інвесторів, серед яких іноземці та найбагатші українці. Однак найбільшу мережу сонячних станцій після Ахметова побудували 51-річний Сергій Хрипков і 52-річний Андрій Гордієнко, колишні власники торгового центру “Караван”. Хрипков і Гордієнко уникають публічності і не захотіли говорити з Forbes. Їхню сонячну активність можна знайти в судовому реєстрі та у звітах Комісії з регулювання ринку енергетики. Деякі з їхніх енергетичних активів були об’єднані в групу компаній Clean Energy».

Таким чином сім’я Вуйциків вийшла з України з серйозними втратами. Виникає питання, чи не можна назвати латифундистом того, хто у співпраці з олігархами розкручує масштабний бізнес в іншій країні? Або, принаймні, «латифундистом in spe», так би мовити. Тоді гасло аграрних протестів у Польщі вдарило б по бізнесу Вуйциків в Україні. Цікавий парадокс. Треба об’єктивно визнати, що Вуйциків переслідує страшне невезіння. Ніхто не міг бути впевненим у війні в Україні. Навіть Марцін Рола назвав усіх, хто стверджував, що Путін нападе, «кінченими ідіотами». Але чи могла сім’я Вуйциків передбачити, що у 2019 році їхні три ферми в Польщі згорять поспіль у трьох різних місцях? Сам Щепан Вуйцик заявив, що це не могло бути збігом.

Медіами як ланцюгом

Повернімося до засобів масової інформації, які відіграють ключову роль у протесті фермерів. Ми вже говорили про те, що Щепан Вуйцик має величезний вплив на проробітничі ЗМІ. Це чимала сила. Ці видання відверто підтримували зусилля фермерів протягом останніх тижнів. Однак на цьому керівник Інституту аграрної економіки не зупинився. Ще два роки тому він з гордістю говорив про створення мережі спеціалізованих аграрних ЗМІ:

«Ми хочемо віддячити фермерам за все те добро, яке вони нам дали. Звідси ідея інформаційного порталу “Світ фермера”, яка існує вже багато років… Ми хочемо показати, що можна створити надійне польське ЗМІ, яке протистоятиме потужній маніпулятивній машині й відстоюватиме інтереси».

Це дуже благородні слова. Однак навколо протестів було багато маніпуляцій. Фейкові новини з’являлися щодня. Попереду всіх був вищезгаданий канал Banbye. Це, мабуть, найгірша проросійська каналізаційна канава, що діє в польському інформпросторі. Чого тут тільки немає. На ньому транслюються Telewizja Niepokalanów, Wrealu24 Марціна Роли, Ordo Iuris має свою програму. Крім того, там виходить Do Rzeczy – найбільш проросійський з великих польських тижневиків (згадаймо, що головний редактор Лісіцький був одним з експертів обох пропагандистських фільмів «Присмерк»). Є антиабортери, зокрема, Фонд «За право на життя». Є Magna Polonia, Sommer TV, що належить проросійському оглядачеві, відомому з Najwyższy Czas. Власний канал має Юзеф Бялек [Józef Białek], який на телеканалі Sputnik закликав прем’єр-міністра Моравецького до зближення з Росією. Існує також National Media – партнерство між фашистом Робертом Бонкевичем [Robert Bąkiewicz] і засновником TV Republika Пьотром Барелковським [Piotr Barełkowski]. Барелковський дотримується проросійського курсу. Є ще P.S TV Пьотра Шлахтовича [Piotr Szlachtowicz], який раніше очолював Wreal24. Тож можна сказати, що Banbye – це такий собі агрегатор контенту. Єдина проблема полягає в тому, що всі ці канали вписуються в кремлівський наратив. Навіть якщо вони не є відверто проросійськими, вони антиукраїнські на рівні одержимості.

Але який стосунок до цього має Щепан Вуйцик? Виявляється, що значний. Почнемо з вищезгаданого Марека Місько. Це ютубер та інфлюенсер, який дуже активно займається аграрними питаннями. Читаючи блог Щепана Вуйцика, може навіть скластися враження, що Місько для нього як прийомний син. Той, своєю чергою, віддячує своєму наставнику наполегливою працею. Саме Місько разом з Лісіцьким був оповідачем у двох фільмах про гендерну загрозу. Він співпрацює з Вуйциком на постійній основі. Передусім у сфері популяризаціїрозведення тварин для хутра. У нього навіть є спеціальний інтернет-псевдонім – «Хутряний пан». Також він активно розповідає про так званий екотероризм. Йдеться про активістів, які виступають проти розведення тварин у тісних клітках і здирання з них хутра.

Місько дуже часто супроводжує Вуйцика. Він подорожує з ним по всій Європі, ініціюючи нові, іноді дуже жорстокі протести. На каналі Banbye він висвітлює всі теми. Місько відповідає на питання «хто бреше про імміграцію?». Він замислюється «чи масонство і модернізм захопили церкву?». Він вирішує «що небезпечніше – хрещення чи аборт?» (а це вже дивно). Зрештою він бере участь у цікавих дебатах: «Що для тебе Польща» та «Патріотизм 21 століття» . Марек Місько, мабуть, має незвичайне розуміння патріотизму, оскільки в цих програмах він з’являється поряд з такими мудрими головами як Адам Веломський [Adam Wielomski]. Цей польський монархіст любить з’являтися у футболці із зображенням Путіна. У 2021 році він якось пам’ятно сказав про нього: «Путін – це катехон традиційних політичних понять, проти влади банкірів, корпорацій і ЗМІ». Для тих, хто менш обізнаний у кремлівській пропаганді, «катехон» означає месію. Йдеться про «силу, яка зупинить прихід Антихриста і Апокаліпсис».

Тому для Веломського Путін є Спасителем і Царем. Веломський має справжню євангелізаційну місію в соціальних мережах, які просувають російську пропаганду. Інший гість, з яким виступає Місько, – Адам Гуква [Adam Gucwa], власник видавництва «Капітал», яке спеціалізується на антисемітському та проросійському контенті. Разом зі своїм колегою Томашем Сталою [Tomasz Stalа] Гуква нещодавно бідкався на Youtube після того, як штаб-квартира видавництва Стали, відомого як 3DOM, зазнала рейду ABW [Агентство внутрішньої безпеки Польщі]. Обидва видавництва продають абсолютно однаковий контент – антиєвропейський, конспірологічний і, перш за все, проросійський. Однак на цьому цікаві речі, пов’язані з «Хутряним паном», не закінчуються. У своєму профілі він рекламує Молодіжний хрестовий похід TFP, який мужньо відбив гендерну атаку на Храм Трьох Хрестів. TFP, як ми вже говорили, отримує фінансування від Кремля.

Молодь пам’ятає про Волинь

Але ще цікавішими є його дописи, пов’язані з промоцією товариства «Спільнота і пам’ять» [Wspólnota i Pamięć]. 10 листопада Місько виступив у спеціальній «монодрамі» (оригінальна назва) власного виробництва в рамках так званого Волинського дня всіх святих. Попри те, що Місько дуже молодий, він усією душею відчуває себе кресов’яком. Чому я вважаю це цікавим? Коли я документував протести фермерів, я звернув увагу на те, що одним із каналів поширення інформації/пропаганди, пов’язаної з ними, є саме профіль «Спільноти і пам’яті».

Мені здалося дивним, що пов’язана із вшануванням пам’яті загиблих поляків рекламує аграрні протести. На щастя, таємниця зникла. Якщо зазирнути в KRS, то виявиться, що президентом асоціації є Павел Здзярський [Paweł Zdziarski]. Хто ж цей інший молодий чоловік, який захопився вшануванням пам’яті Волині? Виявляється, це одне з облич каналу Wrealu24. У жовтні 2022 року він досить драматично оголосив про завершити роботу на калі. Виявилося, що він пройшов кастинг на не менш важливий епізод. Ви, напевно, вже здогадалися, ким. Зауважимо лише, що решта керівництва, а саме Кароль Плева і Даміан Закшевський [Karol Plewa, Damian Zakrzewski], також є «журналістами» Wrealu24. Чи варто дивуватися, що все правління волинського об’єднання складається з молодих телевізійних бичків з проросійським та антиукраїнським ухилом?


«Спільнота і пам’ять» підтримує протести фермерів

Квадратні кола

Поки ми говоримо про власників, давайте подивимося, хто керує компаніями Banbye і Wrealu24. Прийнято говорити, що Марцін Рола, але формально власником є компанія «Незалежні польські медіа». Рола дійсно є членом правління, але президентом вказаний Адам Зенчина [Adam Zięcina]. Це молодий оператор, з яким працює Марцін Рола. У мене непереборне враження, що йому відвели роль цапа-відбувайла на випадок звинувачень з боку прокуратури. Однак бенефіціаром вказаний Томаш Пьотр Чудзінський [Tomasz Piotr Chudziński]. Це власник юридичної фірми, а також член Ordo Iuris. Виходить, що контроль над Banbye і Wrealu24 має організація, яку підтримує Кремль. Напевно, вже нікого не здивує, що сам Щепан Вуйцик та експерти його Інституту Кшиштоф Юргель або Моніка Пшеворська також з’являються на Wrealu24.

Отже, як бачите, все тут крутиться як на якійсь сатанинській каруселі. Щепан Вуйцик співпрацює з Ordo Iuris у кампанії пропаганди проти ЛГБТ. Його людина, тобто «Хутряний пан», веде інтенсивну атаку на українців на Wrealu24. Водночас він підтримує асоціацію кресов’яків, яка складається з тих самих працівників Wrealu24. Banbye рекламує Щепана Вуйцика, а кресов’яки – страйк фермерів. Не хочу затушовувати картину, але натякну далі, що працівники Wrealu24 часто є випускниками медіашколи в Торуні, яка належить отцю Ридзику. Ба більше, випускником цього малопрестижного університету є сам… Щепан Вуйцик. Все продовжує перехрещуватися, адже іноді хтось із «журналістів» Wrealu24 потрапляє, наприклад, в Національні медіа або на Republika TV, створене Пьотром Барелковським [Piotr Barełkowski], також русофілом.

Не варто забувати, що в ефірі Banbye також є контент, пов’язаний з «Конфедерацією». Перш за все, зіркою безсумнівно, є Гжегож Браун [Grzegorz Braun] – поряд із Запаловським найбільш проросійськи налаштований член партії. Також не бракує згадок нинішнього керівництва, а саме Кшиштофа Босака і Славека Ментцена [Krzysztof Bosak, Sławomir Mentzen]. Керівництво партії дуже активно підтримувало протести на початку. Босак був частим гостем на аграрних блокадах. Потім, мабуть, вони дійшли висновку, що справа трохи смердить (вони ж досвідчені), і делегували завдання рядовим активістам. Звідси і почалася медійна кар’єра Рафала Меклера та Губерта Ойдани. Звичайно, вони ризикують отримати кримінальну відповідальність за те, що роблять, але, як кажуть, no risk no fun.

Взагалі на ефірах Banbye немає випадкових людей. Ми можемо знайти, наприклад, антиєврейський, навіть прохамасівський контент. Його представляє, наприклад, Кшиштоф Балінський [Krzysztof Baliński], автор огидних карикатур на євреїв, і Рафал Отока-Фронкевич [Rafał Otoka-Frąckiewicz], відомий публіцист, який з невідомих причин називає себе лівим. Отока-Фронкевич нещодавно прославився тим, що погрожував смертю польському консулу у Львові після того, як вона засудила форму страйку фермерів. Я написав про це на своєму профілі, про це написав Марцін Рей [Marcin Rey, дослідник російської пропаганди], за яким стежить багато журналістів. Однакце не знайшло відгуку в медіа.

Лукаш Варжеха [Łukasz Warzecha] також не з’являється на Banbye без причини. Це відомий колумніст, якого чомусь запрошують всі провідні ЗМІ, також з’являється на проросійському каналі eMisjaTV. Навіть коли він публікується на більш поважному порталі Forum Polskiej Gospodarki (що належить письменницькій спілці Srebrna), він примудряється пронести туди текст, що вихваляє BRICS – форум дружніх Путіну країн. В інший час він пише колонки для порталу PCh24, або Polonia Christiana. Це портал, який контролює Ordo Iuris. Це видання також просуває Щепана Вуйцика і страйк фермерів.

Як бачите, всі ці зв’язки дуже складні. У них можна заплутатися, і я думаю, що саме цього хочуть творці цього клубка. Однак очевидно, що Щепан Вуйцик, фактичний лідер фермерських страйків, має дуже багато прихильників у машині ненависті під назвою Banbye.

Пастори, уфологи, конфедерати

Я хотів би на цьому закінчити, справді. Але залишилася ще однасежка, яку потрібно показати. Телеканал MirTV був залучений до протестів від самого початку. Його репортерка Маржанна Гонтарська дуже активно вказувала фермерам, які саме українські автомобілі слід перевіряти. Інший репортер цього «ЗМІ» побив усі рекорди, коли справа дійшла до поширення кремлівських пропагандистських заяв. Мене найбільше вразило, коли він намагався підбурювати фермерів до самосудів. Він піднімав вульгарні вигуки і намагався згуртувати всіх. На щастя, на ці провокації ніхто не піддався.

Я намагався зрозуміти, хто стоїть за телеканалом MiRtv. Зробити це непросто. Спочатку канал позиціонував себе як своєрідний часопис. В основному вони займалися переслідуванням урядовців або блокування телефонних ліній екстрених служб. У цьому відзначився такий собі Щепан Кшевіцький [Szczepan Krzewicki]. Він належить до об’єднання «Нова Польща без поділів» [Nowa Polska Ponad Podziałami]. Інші люди з цієї організації також з’являлися в ефірі MiRTV. З даних KRS випливає, що вони в основному пов’язані з будівельною галуззю. Як дрібні підприємці, вони протестували проти ковідних обмежень.

Однак канал переорієнтувався на виробництво антиукраїнських містифікацій. Вони поширювали, наприклад, відео, в якому стверджувалося, що працівник Żabki [магазин у Польщі] почув від українки, що вона не хоче оплачувати товар. Такі провокації вони міксували з відеороликами за участю гуру антивакцинації Єжи Зенби [Jerzy Zięba].

Зрештою вони на повну потужність приєдналися до протесту фермерів. Там справжньою зіркою стала Мажанна Гонтарська з «Конфедерації». Однак її засудили до одного року умовно за «поширення кримінальних погроз, образу державних службовців, підбурювання до вчинення злочину». За даними суду, Гонтарська зі спільником погрожували вбити численних політиків, посадовців місцевого самоврядування, громадських діячів.


Публікація про Мажану Гонтарську

Центр моніторингу расистської та ксенофобської поведінки дав ще одну зачіпку, яка допомогла мені зрозуміти, що таке телеканал MiR TV. В одному зі своїх дописів вони описали, що поліція затримала такого собі «Удо Баварця» [Udo Bawarczyka] – громадянина Німеччини, який приїхав до Вроцлава і активно займався пропутінською та антивакцинальною пропагандою. У дописі згадували, що Удо з’являвся на каналі NTV, який належить Янушу Загорському [Janusz Zagórski], а також на каналах MiRTV і Skarga.pl. Це трохи прояснило ситуацію, оскільки я зрозумів, що йдеться про мережу каналів зі схожим контентом. Кшевіцький, якого OMZRiK цілком справедливо називає патострімером, з’являється як на каналі Banbye, так і на Skarga.pl. Цей канал, очевидно, був прототипом MiRTV. Лише згодом формула була вдосконалена. Найцікавіше стосується телебачення NTV. Тут проявляється специфічне почуття гумору творців, не кажучи вже про послуги. Абревіатура MiR TV розшифровується як «медіа, інформація, відносини». Однак сама абревіатура ідентична міжнародному російськомовному телеканалу МИР, вигаданому, до речі, Назарбаєвим. І тут так само телеканал Януша Загорського називається NTV (польська абревіатура розшифровується як «Незалежне телебачення»), як і інший російський канал, що належить «Газпрому».

Телебачення Януша Загорського справді працює і саме в його ефірі сяяв психічно неврівноважений «Удо Баварця». Щоправда, він нічим особливо не відрізнявся від інших, адже NTV спеціалізується на уфології. Януш Загурський – фахівець у цій галузі. Колись він балотувався за списком виборчого комітету «Піраміда нової цивілізації». Загурський займається вивченням НЛО з 1980-х років, і з його ініціативи заснували Форум альтернативних знань. Не випадково телестудія NTV розташована в Соботці, неподалік від священної для слов’ян гори Сльоза.

Телебачення чи секта

Я переконаний, що на цьому етапі читання більшість читачів здивовано потирають очі. Ми ж говоримо про уфологів. Який стосунок вони можуть мати до Путіна. Я вже пояснюю. Так сталося, що я документував діяльність проросійської секти «Аллатра» в Польщі. Щоб утримати увагу читачів, я почну з кінця і подам визначення мережевої війни, яке дав Дугін – один з творців концепції євразійства та ідеолог нинішньої війни. Багато з раніше згаданих проросійських активістів, таких як Пьотр Панасюк або Адам Веломський, захоплюються цим «мислителем». На думку Дугіна, для ведення мережевої війни необхідно придбати, контролювати або створити наступні типи мереж:

  • Первинні мережі, які формуються кримінальними угрупованнями, етнічними та релігійними меншинами. До цієї категорії також належать секти та релігійні об’єднання, які не мають чітко визначеного правового статусу, що дозволяє їм ефективно маскувати свою деструктивну діяльність;
  • Вторинні мережі, тобто неурядові організації, фонди, «фабрики думок», правозахисні організації, наукові та дослідницькі асоціації та організації, молодіжні рухи. Вони доповнюють первинні мережі. Перевагою цих мереж є те, що їхня офіційна діяльність, попри фінансову та матеріально-технічну підтримку з-за кордону, перебуває в рамках закону, що значно ускладнює викриття їхньої підривної діяльності;
  • Мережі агентів впливу, які мають функціонувати без вербування окремих осіб. В умовах мережевої війни функцію агента впливу часто виконує так звана активна меншість (активное меньшинство), включена в мережу. Їхня діяльність активізується, наприклад, шляхом імітації інтересу до свого лідера або лідерської групи, згадок про них у місцевій пресі, запрошення на наукові конференції або прояву інтересу до цінних для них ідей чи концепцій тощо. Ці дії є частиною процесу створення так званої штучної уваги. Це дає змогу здобути прихильність корисних для агресора осіб чи груп без необхідності їхнього вербування. Потім вони піддаються ідеологічній індоктринації за допомогою ідей, які відповідають цілям та інтересам суб’єкта, що веде мережеву війну. Такі дії переконують людей у тому, що вони роблять правильні речі, переслідуючи наміри агресора.

Чому я навів тут ці визначення? Тому що воно майже ідеально описує діяльність секти «Аллатра» в Польщі. Вона були пов’язана з людьми, які займалися нетрадиційною медициною, магією, космічною гармонією, а також екологічною політикою (як виявилося, Путін є великим прихильником екології). Були люди, пов’язані з рідновірами, а також одна професорка, яка належить до Слов’янського союзу – це організація, заснована необільшовиком і покровителем неонацистів у Польщі (так, таке поєднання можливе) Болеславом Тейковським [Bolesław Tejkowski]. Коротше кажучи, це збіговисько божевільних, яких об’єднує одне – вірність Москві. Однак це не означає, що таких людей слід ігнорувати. Український осередок «Аллатри» ліквідували спецслужби. Виявилося, що вони дуже активно підказували Росії цілі для бомбардувань, збирали зброю тощо. Крім того, вони вважали, що Путін – це втілення Бога. Так само як вважає наш Адам Веломський.

І тут ми повертаємося до діяльності NTV. Загорського легко можна вписати в ряди божевільних, але варто пам’ятати, що він закінчив політологічний факультет. Він був членом ZSP [профспілкова організація] i PZPR [Польська об’єднана робітнича партія]. Що вражає в діяльності Загорського, так це його еклектичність. На сайті ви знайдете такі розділи: гармонія космосу, альтернативні новини, ароніада, духовність, екологія, фестиваль топінамбура, фестиваль свободи, обізнаності та здоров’я. Однак найцікавішим розділом є політика. Адже Загорський створив нове політичне угрупування «Електронний парламент вільних людей». Його членів набирали віртуально. На думку візіонера NTV, це приклад прямої демократії на практиці.

Можна було б ще довго шукати зв’язки, але я думаю, що всі і так знають, про що йдеться. NTV, MIR TV, Skarga.pl, Wrealu24 належать до однієї мережі. Лише для того, щоб збити з пантелику менш терплячих спостерігачів, вони міняють деяких гостей ефірів. Варто зазначити, що сам Януш Загурський іноді буває гостем Wrealu24. Ці люди люблять і підтримують один одного.

Для тих, хто все ще сумнівається, що Кремль може використовувати таку купу фріків як свою армію, рекомендую поглянути на виборчі списки «Конфедерації». Доктор Пшемислав Вітковський [Przemysław Witkowski] досить ретельно задокументував погляди деяких з найбільш екзотичних кандидатів. Чого там не було? Процитую його:

«Плоскоземельці, борці з 5G, антисеміти, заперечувачі Голокосту, фанатики зброї, уринотерапевти, віруючі в хімтрейлери, електромагнітну зброю, ГМО-комарів, грибних зомбі, Нібіру, лікування раку корицею, горіхами і замороженим лимоном… Ті, хто вірить у демонічне масонство та те, що Дуда – нащадок бандерівця…».

Будь-яка група божевільних може бути корисною за однієї умови, закладеної в «доктрині Дугіна». Всі вони повинні бути антисистемними.

Недільне слово або висновок

Бачачи всі ці зв’язки, важко не жахнутися. Cтворена Кремлем мережа продовжує розростатися як живий організм. Якщо знищити одне щупальце, то організм не загине. За визначенням мережі, згідно з концепцією гібридної війни Дугіна, окремі клітини повинні діяти самостійно, часто незалежно одна від одної. Тут діє закон сильнішого: якщо одна з них занадто слабка, щоб вижити, її замінить інша.

Але є одна втіха. Це гарна теорія, але на практиці вона нездійсненна. Ці люди жадібні і прагнуть монополізувати ринок. Саме тому так часто одні й ті ж люди створюють незліченну кількість кресових фондів, порталів, псевдотелевізійних передач, перелітаючи з одного каналу на інший. Однак ті, хто найактивніше просуває російську пропаганду в Польщі, є дуже нечисленним клубом. Він налічує щонайбільше кілька сотень людей. Якби їх спіймали, то всіх можна було б запакувати в один вагон і відправити до Москви. Проте поки що наша влада демонструє лише пасивність. Найпохмуріший жарт полягає в тому, що вирішувати проблему заблокованого кордону делегували Міхала Колодзєйчака [Michał Kołodziejczak], який раніше блокував дороги разом з… Щепаном Вуйциком.


Міхал Колодзєйчак протестував разом з фермерами

Колодзєйчак – засновник «Агроунії», зараз він обіймає посаду заступника міністра сільського господарства. Це було лише три роки тому. Міхал Колодзєйчак тоді протестував пліч-о-пліч з недобитками «Самооборони». Вже за прем’єр-міністра Сухоцької польські служби провели операцію «Чорний дрізд» і звітували, що цю селянську політичну партію, ймовірно, підтримували іноземні служби. Пізніше Колодзєйчак активно діяв разом з Яцеком Мендляром і Пьотром Рибаком [Jacek Międlar, Piotr Rybak] – злочинцями і фахівцями з організації антиєврейських і антиукраїнських демонстрацій. Колодзєйчак динамічно розвивався в політичному плані, зустрічаючись з активістами крайніх правих (Бонкевичем) і войовничих лівих (Майєю Сташко). Однак на нещодавньому з’їзді його партії було багато активістів партії «Зміна», а також виступав неонацистський гурт.

У розпал цих протестів багато хто замислюється, чи винні фермери в дуже огидній антиукраїнській кампанії, яка охопила переважно соціальні мережі. Сподіваюся, цей текст показує, що значною мірою так. Зверніть увагу, що під час протестів практично не було актів агресії проти українців. У рамках своїх гібридних операцій Росія запустила потужну дезінформаційну машину, створивши незліченну кількість каналів для поширення мови ворожнечі. Це тривало багато років. Цілком паралельно з цим діяла нещодавня правляча більшість, яка також брала участь в антиіммігрантській кампанії протягом останніх восьми років. У ній брали участь усі партії об’єднаних правих і, що особливо жахливо, державні ЗМІ. Всі ці сили, особливо ті, що пов’язані з Ordo Iuris і «Радіо Марія», додатково дуже цинічно грали на прив’язаності селян до так званих традиційних цінностей. Щоб проілюструвати цю тезу, я наведу лише одну цитату з Тадеуша Ридзика, яку, до речі, охоче цитує його учень, Щепан Вуйцик:

«Допомога українцям зараз дуже велика. Слава Богу, що поляки мають серце. Однак я хотів би застерегти нас бути обережними, бо ми, поляки, дуже емоційні. Я читав, наприклад, що вчора приїхало 250 чи 270 тисяч українців, а разом півмільйона. А решта – це хто? Хіба це не ті, хто не в’їхав у 2015 році, або не в’їхав зараз через білорусько-польський кордон? За цим треба стежити. Тут я був би дуже, дуже обережним».

Для мене ця заява містить все, що потрібно знати про протест фермерів. Люди, які симпатизують Росії, такі як відомий редемпторист Тадеуш Ридзик, впорснули в кров суспільства надзвичайно сильну отруту. Ці слова надзвичайно збочені. Вони починаються з послання любові, а закінчуються огидним ксенофобським акцентом. Чи варто дивуватися, що фермери піддалися на це, якщо їх бомбардували такими повідомленнями протягом багатьох років?

Головне фото «Радіо Свобода»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *